°C

Pondelok, 6. apríl 2020. Meniny má Irena, zajtra Zoltán.

Baghdádího nástupca je v hľadáčiku USA: Jeho ríša hrôzy zanikla, teraz sa pozeráme na číslo tri

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Seth Wenig
12.11.2019 06:55

NEW YORK - Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že nový vodca extrémistickej organizácie Daeš je v hľadáčiku USA. Trump sa tak vyjadril pri príležitosti Dňa vojnových veteránov a ocenil aj úspešný zásah proti bývalému vodcovi džihádistov abú Bakrovi Baghdádímu.


Americkí prezidenti si tradične pripomínajú tento deň, venovaný pamiatke vojnových veteránov, položením venca na obrovskom vojenskom cintoríne v Arlingtone neďaleko metropoly Washington. Trump však odcestoval do New Yorku, kde predniesol príhovor pred každoročným slávnostným pochodom veteránov v meste, napísala agentúra AFP.


Nenechajte si ujsť Šansóny a iné piesne Richarda Müllera a hostí.


Trumpa sa stal terčom kritiky po tom, ako minulý mesiac oznámil úplné stiahnutie amerických vojakov zo Sýrie - jeho odporcovia a dokonca aj niektorí spojenci tvrdili, že to umožní Islamskému štátu obnoviť svoju silu a nechá kurdských bojovníkov napospas tureckej invázii. Kurdskí bojovníci boli hlavným spojencom USA v boji proti Daeš.

abú Bakra Baghdádího
Zdroj: SITA/Al-Furqan media via AP, File

Americký prezident však využil prejav v New Yorku na vyhlásenie, že vedenie Daeš je po Baghdádího smrti čoraz vystrašenejšie. Baghdádí sa odpálil pri razii amerického komanda 26. októbra na severozápade Sýrie v provincii Idlib.

Teraz sa pozeráme na číslo tri

"Pred niekoľkými týždňami americké špeciálne sily podnikli zásah v komplexe Daeš a priviedli svetového teroristického vodcu číslo jeden pred spravodlivosť. Vďaka americkým vojakom je Baghdádí mŕtvy, jeho nástupca a muž číslo dva je mŕtvy. Teraz sa pozeráme na číslo tri," povedal Trump v príhovore.

Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Patrick Semansky

"Jeho ríša hrôzy zanikla a naháňame veľký strach svojim nepriateľom. Tí, čo ohrozujú našich ľudí, nemajú šancu proti sile americkej armády," dodal šéf Bieleho domu. Po smrti Baghdádího a hlavného hovorcu Daeš abú Hasana Muhádžira (pri operácii nasledujúci deň) vymenovala organizácia za svojho nového vodcu málo známeho abú Ibráhíma Hášimího Kurajšího.


Galéria

Donald Trump abú Bakra Baghdádího Donald Trump

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články