Daeš vyzýva na pomstu za útoky na mešity na Novom Zélande | Topky.sk

Pondelok, 21. október 2019. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Daeš vyzýva na pomstu za útoky na mešity na Novom Zélande

Daeš opäť straší celý svet
Daeš opäť straší celý svet
Zdroj: SITA/AP Photo/Vincent Thian
19.03.2019 09:40

CHRISTCHURCH - Daeš vyhlásil, že sa pomstí za útoky v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch, v ktorom minulý týždeň pravicový extrémista Brenton Tarrant zabil 50 ľudí a 50 ďalších zranil.


Daeš zverejnil v pondelok večer 40-minútovú audionahrávku, ktorá sa následne rozšírila cez sociálne siete. Jej pravosť zatiaľ nebola potvrdená. V utorok o tom informovala webová stránka stanice Deutsche Welle.

"Vodcovia neveriacich ronili za obeťami masakru len krokodílie slzy," povedal hovorca Daeš abú Hasan Muhádžir. Zdôraznil, že vraždenie v mešitách vyprovokovalo príslušníkov Daeš k tomu, aby sa pomstili za spoluveriacich a obhajovali svoju vieru.

Hovorca Daešu takisto pohrozil Spojeným štátom a ich spojencom, že Daeš bude aj naďalej viesť boje v Sýrii. "Pomstite krv svojich bratov a sestier," vyzval prívržencov Islamského štátu. 

Posledná sýrska bašta Daeš v dedine Bághúz neďaleko hraníc s Irakom je v posledných týždňoch dejiskom kľúčovej bitky medzi militantmi z Daeš a Kurdmi vedenými Sýrskymi demokratickými silami (SDF), ktoré majú podporu USA. Z obliehanej dediny doteraz evakuovali desaťtisíce civilistov a ich jednotkám sa vzdali tisíce teroristov z Daeš rôznych národností. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články