°C

Utorok, 25. február 2020. Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor.

Nové informácie o vodcovi Daeš: Pochybenie Rusov, Baghdádí zranený a na úteku

abú Bakr Baghdádí
abú Bakr Baghdádí
Zdroj: SITA
12.02.2018 17:10

BAGDAD - Vodca takzvaného Daeš abú Bakr Baghdádí je stále nažive, ale zranenia a podlomené zdravie ho donútili odstúpiť z vedenia tejto teroristickej organizácie. Napísal to v pondelok britský denník Telegraph s odvolaním sa na vyhlásenie irackej tajnej služby a nemenovaných amerických predstaviteľov.


Generálny riaditeľ tajných služieb a protiteroristického úradu irackého ministerstva vnútra abú Alí Basrí uviedol, že Baghdádí sa ukrýva v púšti na sýrskej strane iracko-sýrskych hraníc, severovýchodne od provincie Dajr az-Zaur.

"Máme nevyvrátiteľné informácie a dokumenty od zdrojov zvnútra tejto teroristickej organizácie (Daeš), že Baghdádí je nažive a ukrýva sa," povedal Basrí pre iracký provládny denník Sabah.

Podľa Basrího utrpel vodca Daeš "zlomeniny a iné závažné zranenia", ktoré sú pravdepodobne dôsledkom vzdušných útokov na bašty islamského štátu v Iraku a v Sýrii v roku 2015 a v máji 2017. Baghdádí, ktorý okrem iného trpí na cukrovku, nie je po útokoch údajne schopný chôdze. Basrí jeho stav opísal ako "mimoriadne vážny" s tým, že aj v dôsledku "zhoršujúceho sa psychického stavu" bol vodca IS prijatý do nemocnice nachádzajúcej sa v púšti Džazíra.

Ruskí predstavitelia tvrdili, že Baghdádí, ktorý sa na verejnosti neukázal od vyhlásenia islamského kalifátu v irackom meste Mósul v júli 2014, zahynul pri vzdušnom útoku na zasadnutie vysokopostavených predstaviteľov Daeš na sýrsku Rakku v máji 2017. Rusko však nijaké dôkazy o Baghdádího smrti neposkytlo a tvrdenia ruských predstaviteľov spochybnili aj Spojené štáty.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články