Fico: Za Kiskom je len zlepenec, podporujú ho iba preto, že sú proti mne | Topky.sk

°C

Nedeľa, 15. december 2019. Meniny má Ivica, zajtra Albína.

Fico: Za Kiskom je len zlepenec, podporujú ho iba preto, že sú proti mne

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA
25.03.2014 14:34

BRATISLAVA - Za prezidentským kandidátom Andrejom Kiskom sú len politické strany, ktoré niekedy tvorili "zlepenec" vlády Ivety Radičovej. Aj tie ho podporujú iba preto, že sú proti Robertovi Ficovi. Týmito slovami dnes reagoval premiér na neobvyklú tlačovú konferenciu Andreja Kisku, Radoslava Procházku a Milana Kňažka.


Hoci títo traja prezidentskí kandidáti pôvodne avizovali spoločné tlačové vyhlásenie, Kňažko na dnešnú tlačovú konferenciu neprišiel vôbec a Procházka odporučil voličom, aby sa rozhodli sami.

"Svedčí to o tom, že okrem politických strán, ktoré niekedy tvorili ten zlepenec, pán Kiska už nemá za sebou žiadnu inú podporu. Hovorím to v dobrom, ja osobne nemám problém s pánom Kiskom, kedykoľvek mu ruku podám, alebo ho pozdravím," reagoval Robert Fico. Dodal, že pravicové politické strany nepodporujú Andreja Kisku preto, že ho považujú za kompetentnejšieho prezidentského kandidáta. "Oni ho chcú preto, lebo sa nevolá Robert Fico," povedal na margo vyjadrení lídrov SDKÚ-DS a Mostu-Híd Pavla Freša a Bélu Bugára. "Pán Kiska je normálnym straníckym opozičným kandidátom strán, ktoré niekedy tvorili zlepenec," zdôraznil Fico.

Na priamu otázku, ako hodnotí dnešnú tlačovú konferenciu Andreja Kisku, reagoval slovami, že nevie, ako to mali jej účastníci pôvodne dohodnuté. "To, čo sa stalo dnes ráno na tlačovej konferencii len naznačuje, že iní kandidáti, ako pán Kňažko a pán Procházka, neodpuručili voličom voliť ho, a s týmto sa musí pán Kiska vysporiadať. Neviem, ako to mal pripravené, dohodnuté, ja do takýchto vecí nevstupujem," uzavrel Robert Fico.

Kňažkovu neúčasť na tlačovej konferencii dnes Kiska ospravedlnil so slovami, že nemôže prísť osobne, ale už dávnejšie mu vyjadril podporu. "Chcem sa poďakovať pánovi Kňažkovi za to, že mi v druhom kole vyjadril plnú podporu a odporučil svojim voličom, aby ma volili," vyhlásil Kiska. 

Kňažko reagoval tlačovým vyhlásením, ktoré má TASR k dispozícii, v tomto znení: "Dobrý deň. Ako kandidát na prezidenta SR som sa k všetkým témam aj zúčastneným osobám opakovane zrozumiteľne vyjadril. Tieto moje vyhlásenia naďalej platia. Zároveň chcem apelovať na všetkých občanov, aby využili svoje právo a zúčastnili sa na demokratických voľbách. Prajem im šťastnú ruku. S pozdravom, Milan Kňažko."

Na margo avizovaného spoločného vyhlásenia dnes Kiska zdôraznil, že "ak by do druhého kola postúpili dvaja kandidáti z nás troch, spoločnosť by mala istotu v tom, že v štáte nebude vládnuť jedna strana, a istotu, že prezident by spoločnosť spájal a nie polarizoval". "Ako hovorí pán Procházka, chcem slúžiť občanom a ako hovorí pán Kňažko, v dnešnej dobe ide skutočne o veľa," vyhlásil Kiska. Zároveň vyzval voličov, aby sa na druhom volebnom kole prezidentských volieb zúčastnili.

Procházka však dnes jednoznačne nepovedal, koho svojim voličom odporúča. "Voči občanom mám dosť rešpektu, aby som im dával odporúčania, koho majú voliť," vyhlásil Procházka s tým, že novým prezidentom by sa mal stať človek, ktorý bude schopný a ochotný "zastrešiť niektoré procesy".

"Podľa môjho názoru nie je jedno, kto bude novým prezidentom republiky a nie je jedno, koľko ľudí si ho vyberie," upozornil Procházka. "Ak chcete prezidenta, ktorý vám bude zaviazaný niečo reálne urobiť, vyberte si ho sami," dodal.

Kňažko vyjadril Kiskovi svoju podporu na prvej tlačovej konferencii 16. marca, na ktorej rekapituloval výsledky prvého volebného kola. Ako vtedy povedal, súper kandidáta Smeru-SD Roberta Fica v druhom kole volieb môže rátať s jeho podporou. "Moje bilbordy budú patriť tomu, kto postúpi do druhého kola. Všetkých sedem," doplnil.

Procházka 18. marca uviedol, že bude v druhom kole voľby hlavy štátu voliť Andreja Kisku. Dodal, že ak bude mať Kiska záujem o jeho bilbordy, pomôže mu svojimi plochami, ktoré má prenajaté do konca marca. "Premiér Robert Fico (Smer-SD) vymedzil úrad hlavy štátu ako priestor pre reprezentáciu Slovenska v zahraničí a z tohto konkrétneho hľadiska je do úradu pripravený lepšie ako ktokoľvek iný," konštatoval.

Na druhej strane vtedy vyjadril presvedčenie, že "doma potrebujeme rovnováhu, aby moc Smeru-SD mala limity a kontrolu", preto bude voliť Kisku. Ani 18. marca však nedal svojim voličom konkrétne odporúčanie, koho si majú vybrať oni.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články