°C

Sobota, 22. február 2020. Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana.

VIDEO masívnych protestov na Majdane: V dave vzbúrencov aj Porošenko, Zelenský pod tlakom

Tisíce ľudí protestovali v Kyjeve proti tzv. Steinmeierovmu plánu
Tisíce ľudí protestovali v Kyjeve proti tzv. Steinmeierovmu plánu
Zdroj: SITA/AP/Efrem Lukatsky
06.10.2019 19:10

KYJEV - Približne 10.000 ľudí vrátane bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka protestovalo v nedeľu v centre ukrajinskej metropole Kyjev proti tzv. Steinmeierovmu plánu na urovnanie situácie v Donbase, ktorého súčasťou je udelenie osobitného štatútu tomuto nepokojnému regiónu. Informovala o tom agentúra AFP.


Demonštranti sa zišli na kyjevskom Námestí nezávislosti (Majdane), pričom skandovali heslá ako "Nie, nevzdáme sa!" Viacerí tiež niesli transparenty kritické voči súčasnému ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Na konci zhromaždenia sa k protestnému pochodu smerujúcemu pred ukrajinský parlament pridal aj Zelenského predchodca v úrade, exprezident Porošenko.

"Spolu zvíťazíme!" povedal 54-ročný Porošenko, ktorý na protest prišiel aj s manželkou Marynou. Ukrajincom exprezident poďakoval, že vyšli do ulíc. Viacerí z demonštrantov ho vyobjímali a vybozkávali, píše AFP. Porošenko následne na Twitteri poďakoval "desaťtisícom" Ukrajincov, ktorí sa podľa jeho slov na protest zhromaždili v Kyjeve a vyše 20 ďalších ukrajinských mestách.

Tisíce ľudí protestovali v
Zdroj: SITA/AP/Efrem Lukatsky

Koncom októbra by sa mohol uskutočniť summit predstaviteľov tzv. normandskej štvorky, ktorý je súčasťou snáh o oživenie mierového procesu na ukončenie na východe Ukrajiny. Pri tejto príležitosti by sa mali stretnúť prezidenti Ukrajiny, Ruska a Francúzska a nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Steimeierov plán

Na tzv. Steimeierovom pláne, nazvanom podľa bývalého nemeckého ministra zahraničných vecí a súčasného prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera sa tento týždeň zhodli zástupcovia Ukrajiny, Ruska i proruských separatistov na rokovaniach v Minsku. Plán počíta s udelením osobitného štatútu miestnej samosprávy v určitých regiónoch Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti, ak sa v nich v súlade s ukrajinskými zákonmi budú konať slobodné a spravodlivé voľby.

Tisíce ľudí protestovali v
Zdroj: SITA/AP/Efrem Lukatsky

Zelenského kritici sa obávajú, že ruský prezident Putin ho bude tlačiť k škodlivým ústupkom, aby si zachoval svoju kontrolu v Donbase. Demonštranti, ktorí sa v nedeľu zišli na Majdane, tvrdili, že udelenie osobitného štatútu územiam v Donbase by znamenalo, že sa Ukrajina vzdala svojich záujmov.


Galéria

Tisíce ľudí protestovali v Tisíce ľudí protestovali v Tisíce ľudí protestovali v

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/VOA News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články