°C

Pondelok, 25. máj 2020. Meniny má Urban, zajtra Dušan.

Nový volebný prieskum prekvapil: Jeden z favoritov výrazne odskočil od ostatných!

Andrej Kiska
Andrej Kiska
Zdroj: SITA
23.02.2014 15:25

BRATISLAVA - Andrej Kiska by v prvom kole prezidentských volieb strácal na lídra preferencií Roberta Fica 3,2 percenta hlasov, vyplýva z prieskumu agentúry MEDIAN SK pre Rozhlas a televíziu Slovenska. Prieskum nameral Ficovi podporu 35,8 percenta, druhému Kiskovi 32,6 percenta hlasov. Tretí by skončil Radoslav Procházka s výsledkom 9,2 percenta.


Milan Kňažko by obsadil štvrté miesto so 7,5 percentami. Pavol Hrušovský by získal podporu 3,4 percenta voličov. Gyulu Bárdosa by volilo 3,3 percenta respondentov rovnako ako Helenu Mezenskú. Ján Čarnogurský by dostal 2,2 percenta hlasov a Viliam Fischer jedno percento. Ostatní kandidáti mali pod jedno percento. 

Prieskum robila agentúra MEDIAN SK pre RTVS od 17. do 21. februára na vzorke 1 033 respondentov. Voliť by určite išlo 62,5 percenta opýtaných, skôr áno povedalo 17 percent. „Do skutočných volieb zostávajú viac ako tri týždne, môže sa veľa zmeniť,“ upozornil v relácii O 5 minút 12 Jindřich Bardon z agentúry MEDIAN SK. Výsledky prieskumu komentoval aj Martin Slosiarik z agentúry Focus. „Čosi sa deje, sú tu nejaké faktory,“ povedal.

Podľa jeho názoru ide napríklad o nedôveru k politickým stranám. „Nemať politickú minulosť sa zdá byť momentálne výhodou,“ hovoril. Andrej Kiska dominuje u voličov v Bratislavskom kraji a tiež v Banskobystrickom a Žilinskom, priblížil Bardon. Fico zase uspel na východe krajiny a na západe mimo bratislavského regiónu. Vyrovnanú podporu má vo všetkých krajoch napríklad Pavol Hrušovský.

Výsledky prieskumu agentúry MEDIAN SK pre RTVS

Prezidentský kandidát % rozhodnutých voličov
Robert Fico 35,8%
Andrej Kiska 32,6%
Radoslav Procházka 9,2%
Milan Kňažko 7,5%
Pavol Hrušovský 3,4%
Gyula Bárdos 3,3%
Helena Mezenská 3,3%
Ján Čarnogurský 2,2%
Viliam Fischer 1,0%
Ján Jurišta     0,5%
Jozef Behýl 0,4%
Jozef Šimko 0,3%
Stanislav Martinčko 0,3%
Milan Melník     0,2%

Nástroje k článkuZDROJ: SITA, ZB
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články