Drvivá porážka Roberta Fica: 1 307 065 Slovákov zvolilo za nového prezidenta Andreja Kisku! | Topky.sk

Streda, 17. júl 2019. Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila.

Drvivá porážka Roberta Fica: 1 307 065 Slovákov zvolilo za nového prezidenta Andreja Kisku!

Nový budúci slovenský prezident
Nový budúci slovenský prezident
Zdroj: SITA
29.03.2014 23:50

BRATISLAVA - Dnes nastal deň, kedy sa Slováci definitívne dozvedia meno svojho nového prezidenta. Stane sa ním terajší premiér Robert Fico alebo podnikateľ a filantrop Andrej Kiska? Predvolebné prieskumy naznačujú, že to bude tesný súboj.


01:11 Prezidentom Slovenskej republiky sa podľa neoficiálnych výsledkov stal občiansky kandidát Andrej Kiska. V boji o prezidentskú stoličku tak o takmer 19 percent porazil súčasného premiéra Roberta Fica. V druhom kole prezidentských volieb podľa komplexných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR, Kiska získal 1 307 065 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje 59,38 percenta odovzdaných hlasov. Fico dostal hlasy 893 841 oprávnených voličov, čo je 40,61 percenta. Volebná účasť dosiahla 50,48 percenta.

01:00 Fico s kolegami zo strany na tlačovke.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: Facebook

00:45 Zahraničné médiá o výsledkoch prezidentských volieb na Slovensku.

Drvivá porážka Roberta Fica:

Drvivá porážka Roberta Fica:

00:30 Z Kiskovej volebnej centrály.

Drvivá porážka Roberta Fica:

Drvivá porážka Roberta Fica:

Drvivá porážka Roberta Fica:

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: topky

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: topky

00:24 V druhom kole prezidentských volieb po spočítaní vyše 97 percent, teda 5766 okrskov z 5958, sa potvrdzuje, že Andrej Kiska neoficiálne zvíťazil nad Robertom Ficom. Kiska tam získal 1 260 129 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje 59,45 percenta odovzdaných hlasov. Fico zatiaľ dostal hlasy 859 358 oprávnených voličov, čo je 40,54 percenta. Volebná účasť je predbežne 50,56 percenta.

00:12 České médiá už píšu o víťazstve Andreja Kisku.

Drvivá porážka Roberta Fica:

Drvivá porážka Roberta Fica:

23:58 Po spočítaní 83 percent, teda 4972 okrskov z 5958, výrazne vedie Andrej Kiska nad Robertom Ficom. Kiska tam získal 1 038 615 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje 59,4 percenta odovzdaných hlasov. Fico zatiaľ dostal hlasy 709 852 oprávnených voličov, čo je 40,59 percenta. Volebná účasť je predbežne 50,05 percenta.

23:55 "Ďakujem v prvom rade všetkým voličom, ktorí prišli voliť, a ktorí volili mňa, pretože vďaka nim budem už čoskoro novým prezidentom Slovenska. Do tohto boja som vchádzal kvôli ľuďom našej krajiny a svoj sľub aj splním. Budem stáť za každým slušným človekom našej krajiny. A sľubujem, že to, čo tak veľmi potrebujeme, pokúsim sa naplniť. Pokúsim sa poľudštiť našu politiku, vrátiť dôveru," povedal Kiska za búrlivého potlesku.

23:52 Denník Sme zaznamenal hackerský útok na svoju stránku.

23:50 Najnovšie výsledky.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: ŠÚ SR

Ste spokojní s výsledkami?

23:44 "Každá prehra musí byť predmetom reflexie v strane. Smer prehral s nepolitickým kandidátom, strana sa môže vzdať niektorých ministrov, ktorí nemajú stranícku príslušnosť," povedal politológ Erik Láštic na RTVS.

23:35 Všetci v Kiskovej centrále ocenili Ficovo priznanie porážky búrlivým potleskom. Samotný Kiska je stále na izbe a čaká, kým budú výsledky prakticky isté.

23:31 Robert Fico zagratuloval Kiskovi k víťazstvu napriek tomu, že ešte nie sú spočítané všetky hlasy. "Pán Kiska blahoželám a takto na diaľku podávam ruku," vyhlásil na krátkej tlačovej konferencii.

23:23 O pár minút by mal mať Robert Fico tlačovku.

23:20 Pohľad do Ficovej centrály.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: SITA

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: SITA

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: SITA

23:14 Aktuálne výsledky. Kiska boduje na juhu Slovenska, Fico na východe.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: štatistický urad Sr

23:10 Nálada stále lepšia a lepšia. Prívrženci A. Kisku, už oslavujú, nikto nepredpokladá, že by mohol prehrať.

23:05 Volebná noc u Kisku.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: topky

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: topky

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: topky

22:58 Po spočítaní takmer desiatich percentách okrskov výrazne vedie Andrej Kiska nad Robertom Ficom. Kiska doteraz získal 71 596 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje 57,34 percenta odovzdaných hlasov. Fico zatiaľ dostal 53 264 hlasov oprávnených voličov, čo je 42,65 percenta. Vyplýva to z priebežných výsledkov hlasovania Štatistického úradu SR.

22:47 Prvé výsledky sú známe

Podľa predbežných výsledkov mierne vedie Andrej Kiska.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: statistics.sk

22:40 Andrej Kiska vo volebnej centrále.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: topky

Andrej Kiska vo svojej
Zdroj: SITA

Andrej Kiska vo svojej
Zdroj: SITA

22:33 "Do druhého kola vchádzal Fico s nízkym čislom, čo naznačuje, že časť voličov Smeru si ho praje na poste premiéra," povedal Slosiarik na RTVS.

22:21 Fico už dorazil na Súmračnú. "Mám veľký rešpekt, vôbec neviem, ako to dopadne. Bol som na obede u mamy a samozrejme si obhrýzam nechty. Urobil som v kampani všetko, čo bolo treba, k voľbám mám obrovský rešpekt," povedal pre televíziu Markí

22:15 Podľa novinára a komentátora Mariána Leška bolo pre Fica najhorším možným riešením na prezidenta z funkcie premiéra.

22:07 Politický a mediálny analytik Eduard Chmelár sa domnieva, že Kiska má mierne navrch. Taktiež sa v Mimoriadnej relácii na televízii Markíza vyjadril na margo Ficových chýb v predvolebnej kampani. "Nepodržal Radičovú, teraz by voľby vyhral bezpodmienečne. Vyštartoval po Kiskovi príliš skoro, čím naznačil, že toto je jeho súper do druhého kola - zle odhadol to, čo bude platiť na Kisku. Až trápnym spôsobom začal spochybňovať niečo, na čom ľuďom až tak nezáleží. Ľuďom sa začal prihovárať až v poslednej debate."

22:03 Príchod Roberta Fica na Súmračnú sa očakáva každou chvíľou.

22:00 Volebné miestnosti sa zatvorili. Začali sa spočítavať hlasy.

21:55 Na Súmračnú dorazili rezne. Pre hostí na 2. poschodí. Novinári majú vyhradené prvé poschodie, kam Smeráci väčšinou nechodia.

21:45 Andrej Kiska už dorazil do hotela Devín. Zatiaľ je zavretý na izbe, no už čoskoro by mal prísť do volebnej centrály.

Andrej Kiska (vľavo) prichádza
Zdroj: SITA

Kandidát na prezidenta SR
Zdroj: SITA

21:30 Už len polhodina a uzatvoria sa volebné miestnosti

Tí, ktorí nestihli odvoliť, majú ešte pol hodinu, aby odovzdali hlas svojmu kandidátovi na prezidenta. Volebné miestnosti sa uzatvoria o 22:00 hod.

21:08 O štáb A. Kisku je veľký záujem novinárov, pozvané sú aj osobnosti

Osobnosti ako hokejový tréner Ján Filc, herci Zuzana Krónerová a Juraj Kemka, spisovateľ Michal Hvorecký, zabávačka Elena Vacvalová, spevák Peter Cmorík či politik Daniel Lipšic sú pozvaní ako hostia do volebného štábu prezidentského kandidáta Andreja Kisku. Príchod samotného uchádzača o post hlavy štátu do centrály sa očakáva okolo 22.00 h. Na sledovanie diania v Kiskovom volebnom štábe sa akreditovali novinári z troch desiatok redakcií, a to aj z krajín ako Česká republika, Francúzsko, Maďarsko či Čína.

21:00 V okolitých domoch pri centrále Smeru oblepili brány týmto oznamom. Zrejme sa v Smere chystajú na veľké oslavy. V prvom kole takýto oznam totiž nedali.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: Facebook

20:42 Miestnosť pre novinárov vo volebnom štábe Andreja Kisku je už prístupná. Samotný Kiska má do bratislavského hotela Devín doraziť každú chvíľu.

20:33 Prvé priebežné výsledky by mali byť známe už okolo 22:30 hod., konečné pravdepodobne o 01:30, čiže ešte pred zmenou času.

20:30 V Bratislave je rekordná účasť. Podľa našich informácií v niektorých okrskoch prekročila už 70 percent.

20:29 Zmena času

Nezabudnite, že túto noc sa mení čas z tretej hodiny na štvrtú hodinu ráno!

20:20 Včera hrala na turnaji v USA, dnes už volila. Tenistka Dominika Cibulková dnes taktiež prišla k volebnej urne.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: Facebook

Kto si myslíte, že vyhrá?

19:28 Bezdomovec Jaroslav prišiel voliť, aby sa mu zlepšil život

Prišiel voliť, aby sa mu zlepšil život. S týmto motívom využil svoje volebné právo 56-ročný Bratislavčan Jaroslav, ktorý žije na ulici. Sám nevie presne povedať, ako dlho je už bezdomovcom. Hovorí, že je to pár rokov. Posledné tri prežíva na ulici v mestskej časti Karlova Ves. Práve tu chcel voliť, no členovia volebnej komisie ho nasmerovali do Dúbravky, kde má na Považanovej ulici podľa občianskeho preukazu stále trvalé bydlisko. Nebýva tam však, lebo mu vraj ukradli byt. Na ulici žije Jaro sám, len občas sa stretne s inými bezdomovcami. "Oni mi povedali, že sú dnes voľby, inak by som to ani nevedel, na ulici stratíte kontakt so svetom," poznamenal.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

19:21 Ďalšia správa z Jarovníc od Lucie Nicholsonovej

"V priebehu niekoľkých minút sa s voličmi vrece roztrhlo. Aj keď účasť nie je taká vysoká, ako by sa dalo očakávať. Volila aj pani, ktorej sme nevedeli vysvetliť, čo je to krížik. Neviem, ako označila svojho kandidáta. Keď som sa jej spýtala, prečo prišla voliť, veľmi ťažko zo seba dostala, že jej to povedala pani, ktorá fotila bytovku. ostatní mi potom vysvetlili, že ona vôbec nemá potuchy o svete. Vraj prišla voliť, lebo po ceste stretla takých ľudí, ktorí z volebnej miestnosti odchádzali. Dostatočný dôvod, nie?"

19:10 Volebná miestnosť v štýlovej kolibe v pohraničnej obci Drietoma. Predsedníčka okrskovej volebnej komisie Lenka Poleková oslávila počas volebného dňa narodeniny. K sviatku jej kolegovia z komisie upiekli tortu.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

18:35 Prostredníctvom voličského preukazu a prenosnej volebnej urny sa na prezidentských voľbách zúčastnili aj príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), ktorí dnes slúžili na stanici v bratislavskej Dúbravke. V službe bolo 24 hasičov, prostredníctvom voličského preukazu volili siedmi z nich.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

18:11 Dievčina z Nitry si odskočila odvoliť na kolieskových korčuliach.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

18:00 Nicholsonovej z SaS vraj v Gelnici pri rozdávaní brožúr pre eurovoľby traja Rómovia ponúkli hlasy Rómov z osady za 3 eurá. Kupovanie hlasov už preveruje polícia, zatiaľ ho ale nepotvrdili. Kontrolujú aj kamerové záznamy z mesta.

17:53 Vo volebnom okrsku 43 v Trenčíne na Veľkomoravskej ulici vhodila volička omylom do urny občiansky preukaz. Vrátia jej ho až ráno, prípadne v noci po skončení volieb.

17:24 Členovia volebnej komisie v obci Veľká Lomnica, okres Kežmarok, sa dnes s prenosnou urnou vybrali na dve rozličné miesta. Najprv zamierili za najstaršou občiankou Annou Kulangovou, ktorá má 95 rokov a do volebnej miestnosti už nevládze ísť. Uvítala, že volebná urna prišla až za ňou domov. Urna sa následne presunula do asi kilometer vzdialenej rómskej osady.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

17:15 Sobáš, gratuláciu jubilantom, uvedenie do života nových obyvateľov a futbalový zápas stihol absolvovať primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko počas dnešného volebného dňa. Ako povedal, voliť určite pôjde, ale až po skončení futbalu.

17:10 V bratislavskej mestskej časti Vrakuňa bola dnes do 15.30 h podobná účasť ako v prvom kole prezidentských volieb. Vo Vrakuni je 18 volebných okrskov - zriadených v troch školách, a to na Rajčianskej, Železničnej a Žitavskej ulici. Vyššia volebná účasť je očakávaná v podvečerných až večerných hodinách. Vrakunčania dnes totiž využívajú pekné počasie na prechádzky či bicyklovanie.

17:07 Priebeh druhého kola prezidentských volieb je v okrese Topoľčany pokojný a bez incidentov. Podľa slov zapisovateľky Obvodnej volebnej komisie v Topoľčanoch Zuzany Chudej nemusela komisia doteraz riešiť žiadne problémy ani sťažnosti. "Boli sme aj na výjazdoch v jednotlivých okrskoch, všade prebiehajú voľby pokojne," uviedla.

17:04 Obvodná volebná komisia (ObVK) v Trebišove dosiaľ nezaznamenala od občanov žiadne podnety, nemusela riešiť ani podozrenia z kupovania hlasov v rómskych osadách. "Toto v žiadnom prípade, boli sme v týchto okrskoch a zatiaľ sa nič nedeje," uviedol po 16.00 hod. predseda trebišovskej ObVK Peter Sovák.

16:55 V okresoch Dunajská Streda a Galanta nezaznamenali členovia volebných komisií v prvej polovici dňa žiadne mimoriadne situácie, voľby sú pokojné. Podľa vyjadrenia zapisovateľky Obvodnej volebnej komisie (ObVK) Andrey Sántorovej v okrese prichádza k urnám viac voličov ako v prvom kole prezidentských volieb.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

16:53 Zatiaľ pokojný priebeh volieb bez podnetov či kuriozít zaznamenali obvodné volebné komisie (ObVK) v Prievidzi a Bánovciach nad Bebravou. Potvrdil to  zapisovateľ prievidzskej ObVK Ján Daňo a člen ObVK v Bánovciach nad Bebravou Rudolf Jánošík.

16:48 V prezidentských voľbách v Zaježovej, ktorá je časťou obce Pliešovce v okrese Zvolen, majú zatiaľ prevahu voliči s voličskými preukazmi. Do 15.00 h ich tamojšia okrsková volebná komisia zaregistrovala 31, kým spomedzi občanov s trvalým bydliskom v osade prišlo voliť len 24.

16:28 V bratislavskom Lamači sa dnes do volebnej miestnosti jedna z voličiek dobýjala ešte pred jej otvorením. Zmýlila si totiž deň, kedy sa prechádza na letný čas. V Devínskej Novej Vsi zase dvom občanom neprišiel voličský prekaz včas, dovolili im voliť aj bez neho. V Ružinove volič zistil, že už svoj hlas odovzdal. Aj takto dnes prebieha druhé kolo volieb na slovenskú hlavu štátu v hlavnom meste.

16:23 Globálna environmentálna akcia Hodina Zeme, počas ktorej sa na hodinu symbolicky vypína verejné osvetlenie, nesmie narušiť druhé kolo prezidentských volieb, vyhlásila Ústredná volebná komisia. Upozornila preto mestá a obce, aby sa pre výpadky alebo úspory elektrickej energie nenarušilo hlasovanie, ak sa samosprávy do tejto akcie zapoja.

15:55 Dvom obvodným volebným komisiám v Považskej Bystrici, sídliacim v základnej umeleckej škole, spríjemňoval dnešný volebný deň zvuk fláut. V rámci kurzu hry na flaute v koncertnej sieni vyučoval popredný český hudobný pedagóg Ladislav Daniel.

15:42 Vo volebných obvodoch Prešov, Svidník, Stropkov a Bardejov prebiehajú voľby prezidenta SR aj v druhom kole pokojne. Komisie tam riešili len maličkosti.

15:18 Ďalšia fotka spoza plenty naznačuje porušenie volebného zákona. 

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: FB

15:03 Druhé kolo prezidentských volieb v Domove dôchodcov na Garbiarskej ulici v Košiciach dnes dopoludnia veľký záujem nevzbudilo. Pred dvoma týždňami v tomto okrsku bola účasť prekvapivo len 17 percent, dnes chodili ľudia voliť v podobnom počte. Väčšina zo zapísaných 579 voličov sú práve klienti zariadenia pre seniorov. Na nižšiu účasť podľa členov okrskovej komisie vplývajú zapísaní bezdomovci, ktorí nechodia voliť.

15:01 Rómski voliči z obce Zámutov majú dnes podobne ako aj v prípade prvého kola malý záujem o prebiehajúcu voľbu slovenskej hlavy štátu. V spomínanej dedine pod Slanskými vrchmi žije najpočetnejšia komunita Rómov v okrese Vranov nad Topľou. V Zámutove evidujú približne 700 oprávnených rómskych voličov.

14:58 Otca riešila komisia, do urny hodilo obálku jeho dieťa na rukách

Priebeh volieb na strednom Považí a v kopaničiarskom regióne je zatiaľ pokojný, jediný podnet riešila Obvodná volebná komisia v Novom Meste nad Váhom. Volilo tam dieťa v náručí rodiča.
Zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie v Novom Meste nad Váhom Roman Kozáček povedal, že s podnetom prišiel občan, ktorý komisiu informoval, že volič voliaci pred ním nevhodil do urny obálku osobne, ale dalo ju tam dieťa, ktoré mal na rukách.

"Uzniesli sme sa, že je potrebné dodržiavať ustanovenie zákona, podľa ktorého môže hlasovať volič a špecifikuje prípady, kedy nemusí hlasovať osobne. Dieťa by teda hlasovať nemalo, no je samozrejmé, že v tomto prípade nedošlo k mareniu priebehu volieb. Poslali sme usmernenie na okrskové volebné komisie, aby sa niečo podobné neopakovalo," doplnil Kozáček.

14:53 Dnešné druhé kolo prezidentských volieb využili muskulárni dystrofici a inak telesne hendikepovaní občania v mestskej časti Ružinov na jarný otvorený turnaj v hre boccia. Tento rok nezabezpečili prenosnú volebnú urnu, ale podľa vyjadrenia súťažiacich sú mnohí rozhodnutí využiť svoje volebné právo pri hlasovaní o budúcom prezidentovi SR.

14:47 O druhé kolo prezidentských volieb bol v najväčšej nemocnici na Slovensku - Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB), neporovnateľne vyšší záujem ako o prvé kolo. Možnosť voliť do prenosnej volebnej schránky využilo podľa hovorkyne nemocnice Petry Stano Maťašovskej 192 ľudí, najmä hospitalizovaných pacientov.

14:45 Členovia najvyššie položenej volebnej miestnosti na Štrbskom Plese sa dnes s prenosnou urnou vybrali aj na Chatu pod Soliskom. "Dôvodom je, že nám prišla požiadavka z chaty, že dvaja zamestnanci by chceli odvoliť, no nemajú sa ako dostať dole, keďže celý deň pracujú," zdôvodnila zapisovateľka okrskovej volebnej komisie na Štrbskom Plese Štefánia Srebalová.

Drvivá porážka Roberta Fica:

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: SITA

14:42 Niektorí ľudia sú recesisti.

Drvivá porážka Roberta Fica:

14: 33 Ľudia s postihnutím dnes mohli v Bratislave odovzdať hlas svojmu kandidátovi na prezidenta SR v bezbariérovej kaviarni Luxor v centre mesta. Popoludní dnes za nimi prišli do kaviarne na Grösslingovej ulici pracovníci s prenosnou volebnou urnou. Na vozíčku tam takto odvolili piati.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: SITA

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: SITA

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: SITA

14:32 Prvé priebežné neoficiálne výsledky by sa mali na webstránkach www.volbysr.sk a www.statistics.sk objaviť približne o 22.30 h. Štatistický úrad SR začne so spracovávaním výsledkov prakticky hneď po zatvorení volebných miestností o 22.00 h. Informovala o tom dnes šéfka ŠÚ SR Ľudmila Benkovičová.

14:30 V jednom z bratislavských okrskov hlásia, že presiahli 40% účasť. Vyzerá to na rekord, povedal nám jeden z členov komisie.

14:25 V obci Jarovnice v okrese Prešov, kde je početná rómska komunita, sú tri volebné okrsky. V dvoch z nich sedia aj poslanci Národnej rady SR za stranu SaS Lucia Nicholsonová a Martin Poliačik. V 2. kole prezidentských volieb už zaznamenali v obci aj niekoľko incidentov. Išlo o problémy s voličmi, ktorí nevedeli čítať ani písať a na pomoc si podľa zákona môžu zobrať poradcu. Podľa Lucie Nicholsonovej po voľbách určite otvoria otázku, či človek, ktorý nevie čítať a písať, má rozhodovať o budúcnosti celej krajiny.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: SITA

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: SITA

14:16 Herec Maroš Kramár prišiel voliť v motorkárskom oblečení a s prilbou v ruke.

Kramár Maroš

14:08 V najmladšom slovenskom meste Krásne nad Kysucou vládol dnes od rána čulý ruch vo volebnom okrsku číslo 6, ktorý pre prezidentské voľby zriadili v reštaurácii v miestnej časti Zákysučie.

14:00 Jozef Viskupič z OĽaNO prekvapil oblečením.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: FB

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: FB

13:52 Zahraniční Slováci majú problém odvoliť

Do redakcie nám prišla táto sťažnosť týkajúca sa zážitku nášho čitateľa počas dnešných volieb: "Žijem v USA, tam mám aj trvalý pobyt, ale mám slovenský pas. Kvôli voľbám som pricestoval na Slovensko, chcel som voliť v Bratislave. Členovia komisie si po predložení pasu overili v registri obyvateľov, že skutočne nemám pobyt v SR a chceli mi urobiť zápis ručne do pasu obyčajným perom záznam, že som sa zúčastnil volieb. S tým som súhlasil, ale trval som, aby bol zápis aj v angličtine, nakoľko cestujem po svete a mohol by som mať veľké problémy na hraniciach s týmto zápisom v slovenčine. Keďže tomu nebudú rozumieť, môžu sa domnievať, že to je zo súdu a pod. Takýto zápismi bol odmietnutý, že oni nevedia po anglicky a zápis bude vykonaný obyčajným perom bez akejkoľvek identifikačnej nálepky. Tak som sa otočil a nebolo mi umožnené voliť, resp. som odmietol takúto voľbu. Neviem, prečo toto nie je doriešené, veď je to dopredu jasné, že to je pre ľudí, ktorí trvalo žijú v zahraničí a môžu mať s takto vykonaným zápisom veľké problémy. Takže som zbytočne minul plno peňazí na letenku, ale pre Slovensko je toto asi stále typické, a to sme v EÚ. Ďakujem za takéto voľby."

13:28 Na Spiši prebiehajú voľby zatiaľ bezproblémovo, jednotlivé obvodné volebné komisie (ObVK) nezaznamenali žiadne narušenia. "U nás je zatiaľ všetko v poriadku, len v dvoch menších obciach, Matysová a Starina, sme museli dopĺňať hlasovacie lístky, keďže sa tam objavilo viacero voličov s voličskými preukazmi. Zrejme tam trávia víkend na svojich chatách," uviedol zapisovateľ ObVK v Starej Ľubovni Mikuláš Mayer.

13:10 Fico volil vo Veľkých Dvoranoch s manželkou a synom

Aj druhé kolo volieb absolvoval prezidentský kandidát Robert Fico vo Veľkých Dvoranoch v Topoľčianskom okrese, kde žije jeho matka a rodina. Do miestneho kultúrneho domu prišiel po 12:00 s manželkou Svetlanou a synom Michalom.

Volebný akt Roberta Fica
Zdroj: SITA

Volebný akt Roberta Fica
Zdroj: SITA

Volebný akt Roberta Fica
Zdroj: SITA

Na obede u mamy plánuje pobudnúť približne dve hodiny. "Chcela mi urobiť obrátený rezeň, ale ani neviem, čo to poriadne je a tak som jej povedal, nech urobí poriadnu fašírku so zemiakovým prívarkom. Čo sa týka toho, že vyzerám unavene, včera som bol u lekára, a ten stav mojej nohy nie je dobrý, takže budem musieť nosiť ortézu zrejme ešte ďalšie tri týždne, a to ma vôbec neteší," povedal pred odchodom z volebnej miestnosti.

Po návšteve u mamy plánuje návrat do Bratislavy. "Trochu si doma oddýchnem a večer pôjdem do centrály Smeru obhrýzať si nechty," odpovedal na otázku, aký je jeho dnešný program.

Volebný akt Roberta Fica
Zdroj: SITA

12:51 Jeden volič si za svojho prezidenta zvolil niekdajšiu hlavu Slovenského štátu, Jozefa Tisa.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: Facebook

12:45 Okrsková komisia v Bratislave na Grösslingovej ulici sa musela zaoberať nápisom, ktorý sa objavil priamo na plente.

Drvivá porážka Roberta Fica:

12:40 Muž a žena v kroji hádžu hlasovací lístok do urny vo volebnej miestnosti v Martovciach, okres Komárno.

Muž v kroji hádže
Zdroj: TASR

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

12:36 Exprezident Michal Kováč hlasoval z domu

Prvý prezident SR sa spolu s manželkou Emíliou zúčastnil volieb vo svojom domácom prostredí, kam za ním predpoludním prišli členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou volebnou urnou.

Michal Kováč vhadzuje volebný
Zdroj: TASR

12:30 Ústredná volebná komisia nemá nahlásených žiadnych zahraničných pozorovateľov pre dnešné druhé kolo voľby prezidenta.

12:25 ÚVK dostala podnet na okrskovú komisiu v jej susedstve

Na členov okrskovej volebnej komisie, ktorá sedí asi sto metrov od sídla Ústrednej volebnej komisie, sa prišli sťažovať štyria občania. Ich podnet na okrsok 52 v bratislavskom Ružinove zaznamenala osobne zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová. Mladí ľudia sa jej sťažovali, že okrsková komisia nedopisovala okamžite po prevzatí voličského preukazu občana do zoznamu voličov.

"Odkladala si preukazy pomimo s tým, že ich dopíše neskôr," uviedla Chmelová. Navyše, keď prišiel jeden z občanov voliť, jeho meno už bolo zakrúžkované, teda akoby mu vydali hlasovací lístok. "Prišiel so svojím občianskym preukazom, teda evidentne nemohol prísť voliť niekto iný za neho," hovorí Chmelová.

Ďalší problém bol v tom, že okrsková komisia voličom tvrdila, že nemá kontakt na ÚVK. "Okrem toho, že každá okrsková volebná komisia má kontakt na obvodnú komisiu, tak je verejne prístupné aj číslo ÚVK, čo potvrdzuje množstvo telefonátov, ktoré mala ÚVK počas rokovania aj z jednotlivých okrskov," dodala Chmelová.

12:03 V obci Repište, okres Žiar nad Hronom, dnes okrem voľby hlavy štátu ľudia rozhodujú aj o novej podobe obecného erbu.

11:54 Súčasný prezident Ivan Gašparovič odvolil s manželkou o 11:00 v Bratislave

Ivan Gašparovič a jeho manželka Silvia hlasovali vo volebnom okrsku na základnej škole na Jelačičovej ulici v Bratislave.

Ivan Gašparovič s manželkou
Zdroj: SITA

Ivan Gašparovič s manželkou
Zdroj: SITA

Ivan Gašparovič s manželkou
Zdroj: SITA

11:35 Ústredná volebná komisia prerokovala na svojom prvom zasadnutí v deň volieb desať podnetov o porušení volebného moratória. "Z týchto desať podaní musela pri deviatich konštatovať, že nie je príslušná vo veci konať a jedno bolo odstúpené Rade pre vysielanie a retransmisiu," informovala zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová.

11:27 Ďalšia aktualizácia od Lucie Nicholsonovej: "Jarovnice, 9:02. Z Felície sa vyrúti početná rodina. Pani v okrskovej komisii za Smer ich nadšene víta a pýta sa: "To sce nevedzeli viac ľudí priviezť v aute? Aby sce naraz prišli."

11:13 Príspevok predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša. Přidat příspěvek by Pavol Freso.

10:59 Prezidentský kandidát Andrej Kiska už odvolil

Vo volebnom okrsku číslo 2. na Mestskom úrade v Poprade dnes odovzdal svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb aj Andrej Kiska. Novinárom neskôr povedal, že sa cíti pokojne a vyrovnane. "Myslím, že dnešný deň je už všetko v rukách ľudí, základ je, aby prišli voliť. Dva roky som robil, čo sa dalo a čo som vedel, teraz je to naozaj už len na nich," uviedol Kiska.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: SITA

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: Facebook

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

10:48 Poslanec Martin Poliačik informoval o situácii v obci Jarovnice

Přidat příspěvek by Martin Poliačik.

"Do Jarovníc prišli vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry. Na základe podnetov, ktoré poslala poslankyňa Lucia Nicholsonová, sa už teraz začína vyšetrovanie na viacerých miestach. Je dobré, že na inkriminovaných miestach bude dusno, snáď to počet nakúpených hlasov aspoň zníži," napísal na Facebooku.

10:45 Štefan z bratislavského Ružinova nám napísal: "Dobrý deň, mám info. Bol som voliť, teda ešte som tu a môj hlas bol dávno odvolený. To čo má znamenať?"

10:38 V Trebišove odvolili aj Rómovia.

Prenosná urna v osade
Zdroj: TASR

Prenosná urna v osade
Zdroj: TASR

Prenosná urna v osade
Zdroj: TASR

Prenosná urna v osade
Zdroj: TASR

Prenosná urna v osade
Zdroj: TASR

Prenosná urna v osade
Zdroj: TASR

10:35 V Bratislave je volebná účasť vysoká. Z niektorých okrskov hlásia do 10:00 už teraz 20-percentnú účasť.

10:31 Hneď ráno napochodovala do volebnej miestnosti v liptovskej obci Smrečany jednotka v historických uniformách 1. Československého armádneho zboru. Takmer stovka účastníkov tradičného stretnutia klubov vojenskej histórie z rôznych kútov Slovenska i Česka sa utáborila priamo v areáli obecného úradu.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

"Schádzame sa tu rok čo rok pri príležitosti pamätných oslobodzovacích bojov o Liptovský Mikuláš. Zhodou okolností to vyšlo na termín prezidentských volieb. Mnohí z nás spojili príjemné s užitočným. Mne sa to nepodarilo, lebo som si pre pracovné povinnosti nestihol vybaviť voličský preukaz," uviedol Roman Moravec z Nemšovej.

10:30 Robert Fico bude v 2. kole prezidentských volieb voliť o 12.00 h vo volebnej miestnosti v Kultúrnom dome vo Veľkých Dvoranoch (okres Topoľčany).

10:27 V bratislavskej väznici - Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody, začali dnes odsúdení a obvinení voliť krátko po 8.00 h do prenosnej urny, keďže tu nie je zriadený osobitný volebný okrsok. V súčasnosti sa v tomto väzení nachádza 292 obvinených a 404 odsúdených. Z nich je oprávnených voliť 643 väzňov. Zvyšok tvoria dvaja mladiství, 22 cudzincov a 29 osôb odsúdených za obzvlášť závažný zločin, ktorí nemajú právo voliť. Z oprávnených voličov však len 145 väzňov požiadalo a dostalo voličský preukaz. V prvom kole prezidentských volieb, ktoré sa konali 15. marca, bola v bratislavskom väzení účasť 18,62 percenta.

10:20 Voľby v bratislavskej nemocnici Kramáre.

Odvolili aj na bratislavských
Zdroj: TASR

Odvolili aj na bratislavských
Zdroj: TASR

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

Myslíte si, že prezidentská kampaň bola príliš ostrá?

Áno

1746

Nie, bola primeraná

585

Počet hlasov: 2331

10:11 Strana SaS dnes rozšírila trestné oznámenie z piatka (28. marca) vo veci podozrenia z kupovania hlasov Rómov na východe Slovenska. "Včera večer som dostala informáciu od jedného z rómskych lídrov. Potvrdil, že hlasy Rómov sa kupujú vo veľkom. Zvlášť ma upozornil na Kecerovce, Luník, Rankovce a obce v okrese Rožňava," povedala poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová.

10:05  Neúspešný kandidát na prezidenta SR Milan Kňažko napísal na Facebook: Přidat příspěvek by Milan Knazko.

09:53 Reakcia poslankyne SaS Lucie Nicholsonovej: "Som v okrskovej komisii v Jarovniciach, v obci s najväčšou osadou v strednej Európe. I stalo sa tu toto: pani z Jarovníc si prišla odvoliť. Za plentu jej prišiel asistovať manžel. Kričím na nich, že tam nemôžu byť spolu, každý volí samostne. I ozve sa kolegyňa z komisie za Smer: "Ale tá pani je negramotná, tak manžel jej radí. Tá pani niekoľko rokov ani nevyšla z domu, tak jej musí poradiť." Ej, veľmi silná musela byť tá motivácia, keď pani po rokoch prezidentské voľby z domu vyhnali. Čo s tým?"

09:49 Počas dnešných volieb prezidenta volia v Bratislave aj Slováci s trvalým pobytom za hranicami Slovenska. Svoju totožnosť musia preukázať pasom, na základe čoho ich dopíšu do zoznamu oprávnených voličov. Rovnako ako v prvom kole, volí počas dnešného druhého kola aj Paula Tomanovičová, ktorá má trvalé bydlisko v rakúskom Gattendorfe. Ako povedala, v Gattendorfe žije početnejšia komunita slovenských rodín. "Žije tu 22 rodín s dvomi slovenskými občanmi a tri s jedným dospelým Slovákom," poznamenala s tým, že väčšina ľudí, o ktorých vie, voliť pôjde. Z opýtaných sa chystá voliť 19 Slovákov, iba piati voliť neplánujú.

09:35 Sťažnosti týkajúce sa voľby s pasom sú spôsobené zmenou systému po tom, ako novinár Martin Daňo v prvom kole volil trikrát na pas.

09:30 Ľudia sa sťažujú, že sa nedá voliť s pasom

Náš čitateľ zaznamenal problémy s volením na pas. Napísal nám: "Voliť na pas, ak nemáte trvalý pobyt mimo územia SR, sa už nedá. Vyskúšané, slečna volá na ministerstvo, kde sa overuje zapísané trvalé bydlisko. Pre mňa to však bolo mierne prekvapivé, nakoľko som bol presvedčený, že mám prepísaný trvalý pobyt, no očividne to tak nie je."

09:17 Porušenie volebného moratória

Pred volebnou miestnosťou na strednej priemyselnej škole Karola Adlera sa objavil plagát Dobrého Anjela. Smer podáva podnet na Ústrednú volebnú komisiu. "Strana SMER - sociálna demokracia v zastúpení jej predsedu Roberta Fica podáva na Ústrednú volebnú komisiu podnet pre porušenie volebného zákona. Pred volebnou miestnosťou na Strednej priemyselnej škole elekrotechnickej, K. Adlera 5, Bratislava, sa objavil plagát Dobrého anjela, pričom zakladateľom tejto organizácie je jeden z dvoch prezidentských kandidátov. Významným spôsobom tak bola narušená rovnosť prezidentských kandidátov. Po včerajšom útoku na oficiálnu web stránku prezidentského kandidáta vníma strana SMER-SD tento plagát ako ďalšiu súčasť antikampane namierenej proti prezidentskému kandidátovi Robertovi Ficovi," uviedla hovorkyňa Smeru Monika Počátková.

Drvivá porážka Roberta Fica:

09:14 Odvolené majú už aj poslanci Martin Poliačik a Lucia Nicholsonová.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: Facebook

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: Facebook

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: Facebook

09:10 Takto vyzerá volebný lístok.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: SITA

09:00 Voľba prezidenta nie je dnes v Záhorskej Bystrici jedinou voľbou pre obyvateľov obce. Nadnes je naplánovaná aj pravidelná jarná akcia, v rámci ktorej rozdajú obyvateľom mestskej časti ovocný krík. Ten si môžu zasadiť v záhrade. Bystričania majú na výber medzi ríbezľami a egrešom.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

08:55 Prvým voličom v bratislavskej Záhorskej Bystrici bol dnes 47-ročný Ján. Svoju voľbu v druhom kole prezidentských volieb uskutočnil hneď po otvorení volebnej miestnosti o 7. hodine.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: TASR

08:44 Atmosféra otvorenia volebných miestností na ZŠ Ďumbierska v Banskej Bystrici.

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: SITA

Voľby na ZŠ Ďumbierska
Zdroj: SITA

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: SITA

Drvivá porážka Roberta Fica:
Zdroj: SITA

08:30 Ústredná volebná komisia (ÚVK) sa na svojom zasadnutí, ktoré sa začalo o 8. hodine zaoberá 12 podnetmi týkajúcich sa napríklad porušenia volebného moratória alebo upozornenia na možnosť kupovania hlasov.

08:18 Vo väčšine obcí sa volí od siedmej hodiny. Výnimkou sú Lazany v banskom regióne Prievidza. "Jedna volebná miestnosť v tejto obci v okrese Prievidza sa otvárala o hodinu skôr, o šiestej hodine," potvrdila zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová. Ako dodala, všetko je na volebný deň pripravené.

07:55 Voľby sú v plnom prúde. Takto si svoju občiansku povinnosť plnia v Trebišove.

Voľba prezidenta SR v
Zdroj: TASR

07:30 Na dnešné hlasovanie o budúcom prezidentovi treba preukaz totožnosti. V prípade voličov s trvalým pobytom na Slovensku je to občiansky preukaz. Občania SR, ktorí nemajú trvalé bydlisko na Slovensku, musia svoju totožnosť vo volebnej miestnosti preukázať pasom. Pas je ako preukaz totožnosti vo voľbách prezidenta prípustný, ale len pre oprávnených voličov, ktorí nemajú trvalý pobyt na území SR.

07:20 Voliť už môžu aj v štyroch väzniciach, kde sú zriadené osobitné volebné okrsky, v Košiciach-Šaci, Leopoldove, Želiezovciach a v Hrnčiarovciach nad Parnou.

07:15 Po zatvorení volebných miestností o 22.00 h sa začnú sčítavať hlasy. Priebežné neoficiálne výsledky bude zverejňovať Štatistický úrad SR na dvoch webstránkach na www.volbysr.sk a www.statistics.sk. Oficiálne výsledky potvrdí Ústredná volebná komisia, mala by tak urobiť v nedeľu 30. marca.

07:10 Pre voličov funguje dnes do 22.00 h infolinka. Na číslach 02/4859 2312 a 02/4859 2313 sa môžu voliči informovať o svojich právach a povinnostiach, organizačnom zabezpečení volieb a podobne. Linka je určená výlučne pre voličov. Počas volebného dňa platí volebné moratórium.

07:05 Voliči môžu svojmu favoritovi odovzdať hlas v 5958 okrskoch. Čas majú do 22.00 h. Voliť môžu plnoletí občania SR s trvalým pobytom na Slovensku aj bez neho, ktorí sú dnes na Slovensku. Volebné právo má vyše 4,3 milióna občanov. Voľbu treba na hlasovacom lístku vyznačiť krížikom do rámčeka pri mene preferovaného kandidáta.

07:00 Volebné miestnosti na celom Slovensku sa otvorili. Ľudia môžu od siedmej hodiny ráno hlasovať za svojho kandidáta.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR, Topky
FOTO: SITA, TASR, Facebook

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články