°C

Pondelok, 25. máj 2020. Meniny má Urban, zajtra Dušan.

Prezidentskí kandidáti dnes oficiálne vstupujú do predvolebnej kampane

Prezidentský palác
Prezidentský palác
28.02.2014 08:41

BRATISLAVA - Prezidentskí kandidáti vstupujú dnes do oficiálnej predvolebnej kampane. Na svoju propagáciu môžu minúť najviac 132.775 eur, vrátane dane z pridanej hodnoty. Kampaň potrvá do 13. marca, keď začne plynúť volebné moratórium. Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 15. marca, prípadné druhé kolo 29. marca.


Kampaňou sa podľa zákona rozumie „činnosť kandidátov, politických strán a hnutí, prípadne ďalších subjektov v prospech voľby kandidáta, vrátane inzercie alebo reklamy prostredníctvom rozhlasového a televízneho vysielania, hromadných informačných prostriedkov, veľkoplošných nosičov, plagátov a iných nosičov informácií“. Počas moratória je vedenie kampane zakázané.

Kandidáti majú mať počas kampane zabezpečený rovnaký prístup k hromadným informačným prostriedkom. Zákon v súvislosti s kampaňou určuje aj pravidlá pre médiá, zdôrazňuje, že žiadny kandidát nesmie byť znevýhodnený. Kampaň musí byť vo vysielaní zreteľne označená.

Prvé kolo prezidentských volieb sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca. Pokiaľ v ňom ani jeden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, v sobotu 29. marca sa uskutoční druhé kolo.

V ňom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu. Skladať ho bude 15. júna, keď sa skončí funkčné obdobie súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi.

Oficiálnymi kandidátmi na prezidenta SR sú premiér Robert Fico (Smer-SD), manažér a filantrop Andrej Kiska, expredseda KDH Ján Čarnogurský, šéf klubu KDH Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS), Jozef Behýl, expolitik Milan Kňažko, nezaradený poslanec NR SR Radoslav Procházka, nominant SMK Gyula Bárdos, Milan Melník, kardiológ Viliam Fischer, Stanislav Martinčko, kandidát KSS Ján Jurišta, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a poslankyňa NR SR Helena Mezenská z OĽaNO.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články