°C

Pondelok, 25. máj 2020. Meniny má Urban, zajtra Dušan.

Chcete ísť voliť? Skontrolujte si platnosť občianskeho preukazu či pasu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.02.2014 11:16

BRATISLAVA - Voliči, ktorí chcú rozhodnúť o novom prezidentovi, by si mali dostatočne skoro pred hlasovaním skontrolovať občiansky preukaz či cestovný pas. Ak totiž nemajú platný preukaz totožnosti, môžu mať problém odvoliť. Totožnosť bez preukazu možno dokázať aj svedectvom dvoch osôb. Ak to volič ale nestihne urobiť do skončenia hlasovania, svoj hlas neodovzdá.


Občianskym preukazom totožnosť preukazujú občania s trvalým pobytom na Slovensku. Voliči bez trvalého pobytu na Slovensku musia vo volebnej miestnosti predložiť platný slovenský cestovný pas. Zo zahraničia sa voliť nedá. Tí, ktorí chcú hlasovať, musia byť v čase voľby na území SR. Voliči s trvalým pobytom na Slovensku volia vo svojej obci alebo s voličským preukazom kdekoľvek v krajine. Voliči bez trvalého pobytu na Slovensku môžu voliť v ktorejkoľvek volebnej miestnosti.

Prvé kolo prezidentských volieb sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca. Pokiaľ v ňom ani jeden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, v sobotu 29. marca sa uskutoční druhé kolo. V ňom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu. Skladať ho bude 15. júna, keď sa skončí funkčné obdobie súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi.

Oficiálnymi kandidátmi na prezidenta SR sú premiér Robert Fico (Smer-SD), manažér a filantrop Andrej Kiska, expredseda KDH Ján Čarnogurský, šéf klubu KDH Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS), Jozef Behýl, expolitik Milan Kňažko, nezaradený poslanec NR SR Radoslav Procházka, nominant SMK Gyula Bárdos, Milan Melník, kardiológ Viliam Fischer, Stanislav Martinčko, kandidát KSS Ján Jurišta, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a poslankyňa NR SR Helena Mezenská z OĽaNO.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: archív

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články