Chudík sa nepripojí k etickému kódexu protikandidáta Majerského | Topky.sk

Štvrtok, 19. júl 2018. Meniny má Dušana, zajtra Iľja, Eliaš.

Chudík sa nepripojí k etickému kódexu protikandidáta Majerského

Peter Chudík
Peter Chudík, Zdroj: Peter Chudík
05.10.2017 12:20

PREŠOV - Súčasný predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík, ktorý sa v nadchádzajúcich novembrových voľbách do orgánov samosprávnych krajov opätovne uchádza o post predsedu, sa nepripojí k volebnému Etickému kódexu protikandidáta Milana Majerského.


Kandidát vládnej strany Smer-SD, ktorý zastáva post predsedu PSK od začiatku existencie samosprávnych krajov, nevidí dôvod zúčastňovať sa na volebnej kampani primátora Levoče. Majerský prostredníctvom vedúceho volebného štábu odkázal kandidátom na predsedu PSK, aby kódex podpísali. Chudík formou vyhlásenia informoval, že dodržiavanie zákonov a zásad slušného vedenia volebnej kampane považuje za samozrejmosť. „Oboma princípmi sa riadil v minulosti a bude sa nimi riadiť aj v blížiacich sa voľbách do orgánov VÚC,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré sprostredkovala krajská koordinátorka strany Smer-SD Prešovského kraja pre voľby do VÚC 2017 Margaréta Gajdošová.

Posudzovať správanie sa kandidátov v priebehu volebnej kampane nemajú podľa predsedu PSK politici, ale nezávislé médiá a neziskové organizácie. Dodržiavanie zákonov zase majú kontrolovať a vymáhať príslušné štátne orgány. Cieľom výzvy podľa Chudíka nie je čistota verejného života, ani korektnosť volebnej kampane, ale zneužívanie citlivých tém, akými sú kupovanie voličských hlasov a zneužívanie dôverčivosti určitých skupín obyvateľstva na vytĺkanie politického kapitálu. „S podobnou nekorektnou výzvou prišiel už pred štyrmi rokmi aj neúspešný kandidát na predsedu PSK Ján Hudacký a ľudia jeho falošnej iniciatíve neuverili,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.

Majerský ako kandidát štvorkoalície Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Sloboda a Solidarita (SaS), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a NOVA vyzval všetkých kandidátov na predsedov vyšších územných celkov (VÚC), aby sa podpísaním kódexu zaviazali, že odmietnu akúkoľvek formu kupovania voličských hlasov a v prípade indícií, ktoré by takémuto konaniu nasvedčovali, budú spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Dôvodom na vytvorenie kódexu podľa Majerského bolo, že v minulosti sa pri voľbách zneužívali niektoré sociálne skupiny, a to predovšetkým v rómskych osadách. Zároveň avizoval, že v čase volieb bude jeho tím aktivistov na ich priebeh v osadách dozerať.

O post predsedu PSK má záujem tucet kandidátov. Okrem súčasného predsedu PSK Chudíka a primátora Levoče Majerského sa o post ako nezávislí kandidáti uchádzajú obchodný riaditeľ Andrej Gmitter z Bardejova, manažér Pavol Gašper z Popradu, živnostník Eduard Markovič takisto z Popradu a advokát Ján Garaj z Prešova. Za stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko kandiduje podnikateľ Jozef Mihalčin z Vranova n/Topľou. Pedagóg a výrobný riaditeľ František Oľha z Prešova je kandidátom mimoparlamentnej strany Šanca. Za Stranu zelených Slovenska (SZS) sa o post predsedu PSK uchádza cukrár – technológ Milan Šteiner z Prešova. Štatutár občianskeho združenia František Bednár z Popradu kandiduje za stranu Nezávislosť a Jednota (NAJ) a za Slovenskú národnú stranu (SNS) primátor Svitu Miroslav Škvarek. Pedagóg Jozef Šváč z Prešova kandiduje za stranu Nový parlament.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: Peter Chudík

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články