°C

Utorok, 27. október 2020. Meniny má Sabína, zajtra Dobromila.

Smer chce vo voľbách minimálne obhájiť pozície

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.11.2013 11:21

BRATISLAVA – Ambíciou Smeru-SD v regionálnych voľbách je podľa podpredsedu strany Vladimíra Maňku minimálne obhájiť súčasné pozície.


Ako povedal dnes, doteraz päť županov bolo členmi Smeru-SD a strana chce dosiahnuť minimálne takýto výsledok opäť. „Rovnako dôležité sú aj krajské zastupiteľstvá. Preto naším cieľom je minimálne potvrdiť aj počet poslancov,“ uviedol s tým, že Smer-SD ponúka ako kandidátov osvedčených ľudí, ktorí dokážu pre ľudí v regiónoch zabezpečiť maximum.

Pre KDH sú tieto voľby podľa podpredsedu hnutia Miloša Moravčíka príležitosťou na to, aby kraje začali opäť riešiť problémy svojich obyvateľov, najmä sociálnu situáciu, ktorá sa vo väčšine z nich citeľne zhoršila.

„Z celkového počtu 408 župných poslancov má KDH v súčasnosti 49, župana nemáme. Našou ambíciou je preto pokúsiť sa získať aspoň jedného župana a zvýšiť počet poslancov z radov KDH v župných zastupiteľstvách,“ povedal dnes Moravčík. Za kandidátov na županov KDH postavilo podľa neho skúsených odborníkov.

„Uspieť bude ťažké, ale musíme sa o to pokúsiť, pretože ľudia potrebujú účinné riešenia v oblasti stredného školstva, zdravotníctva či sociálnych vecí a nie medové motúzy istôt a iných fiktívnych sľubov,“ konštatoval.

Hnutie OĽaNO vlastných kandidátov na predsedov krajov a ani poslancov nepostavilo. Predseda hnutia Igor Matovič to zdôvodnil tým, že nechceli konkurovať nezávislým kandidátom, ktorí v týchto voľbách môžu kandidovať.

„Snažíme sa ľudí nabádať k tomu, aby nevolili podľa toho, kto má akú stranu v zátvorke, ale len tých kandidátov, ktorých poznajú,“ povedal dnes Matovič. OĽaNO ako hnutie nepodporuje žiadneho kandidáta.

„Ak nekandiduje niekde zmysluplný nezávislý kandidát, lebo nezávislý automaticky neznamená normálny, poslanci NR SR za OĽaNO mohli podporiť toho, koho uznajú za vhodné. To sa v štandardných stranách netoleruje,“ konštatoval Matovič. Podľa neho sú však vyššie územné celky umelý politický projekt, ktorého výsledkom sú iba rozpredané, rozkradnuté a zadlžené zverené majetky.

Most-Híd chce v týchto voľbách zvýšiť počet poslancov zastupiteľstiev v porovnaní so súčasným počtom. „Určite chceme dvojciferný výsledok poslaneckých mandátov,“ povedal dnes pre podpredseda strany László Solymos. Pred štyrmi rokmi boli zvolení za Most-Híd dvaja poslanci zastupiteľstiev. „Chceme lepší výsledok ako pred štyrmi rokmi. Dúfame, že výsledok sa dostaví. Ak získame dvojciferný počet poslancov, to by sme považovali za úspech. Bolo by to potvrdenie etablovania strany v regiónoch,“ dodal.

Tieto voľby sú podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša dôležité aj preto, aby sa ukázalo, že Slovensko neovláda len jedna politická strana. „Smer ovláda všetko – vládu, parlament, prezidenta, políciu, generálnu prokuratúru a ďalšie inštitúcie. Nechceme, aby sa zabetónoval aj v posledných baštách, ktoré neovláda,“ povedal Frešo s tým, že toto je aj hlavný dôvod, prečo sa aj ako predseda strany rozhodol kandidovať opätovne na post župana. „Z bojiska sa neuteká a neprenecháva sa súperom,“ uviedol.

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka sú krajské parlamenty zbytočné, preto liberáli postavili pomerne málo kandidátov. „Postavili sme len desatinu z možných kandidátov, ale na druhej strane takých, ktorí sú zvoliteľní,“ povedal Sulík. Podľa neho pre SaS nie sú tieto voľby najdôležitejšími, ale napriek tomu verí, že SaS získa viacero poslaneckých mandátov. V súčasnosti má SaS len jedného v Bratislavskom kraji.

Slovenská národná strana podľa jej predsedu Andreja Danka postavila čisté kandidátky na poslancov zastupiteľstiev. SNS nejde v žiadnych koalíciách. „Preto reálne uvidíme, ako na tom sme,“ povedal. Každý, kto kandiduje za SNS v týchto voľbách, pritom musí byť členom strany. „Ambícia je získať čo najviac poslancov,“ dodal Danko.

Strana maďarskej komunity mala doteraz podľa predsedu Józsefa Berényiho najväčší vplyv v Bratislavskom, Trnavskom a Košickom kraji. „Chceme zachovať tento vplyv,“ povedal Berényi. SMK zároveň chce zmeniť svoju pozíciu a stať sa súčasťou vedenia v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji. Pred štyrmi rokmi SMK získala v týchto voľbách 40 poslaneckých mandátov, momentálne má 36 poslancov. „Je ťažšie viesť kampaň, keď nie sme v parlamente, teda očakávam určitý pokles, ale verím v priaznivý výsledok,“ dodal Berényi.


Najčítanejšie články