Lenke (12) sa skolióza prudko zhoršovala, liečba zlyhávala: FOTO Našim lekárom sa vydarila unikátna operácia | Topky.sk

°C

Utorok, 27. október 2020. Meniny má Sabína, zajtra Dobromila.

Lenke (12) sa skolióza prudko zhoršovala, liečba zlyhávala: FOTO Našim lekárom sa vydarila unikátna operácia

Lekári pomohli dievčatku so skoliózou chrbtice.
Lekári pomohli dievčatku so skoliózou chrbtice.
Zdroj: FB/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina
02.11.2019 14:00

ŽILINA - Dvanásťročnej Lenke z Chorvátskeho Grobu ako prvej pacientke so skoliózou na Slovensku vložili lekári do chrbtice nový typ detského fixátora. Niekoľkohodinový zákrok podstúpila v žilinskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP), kde ju operoval lekársky tím pod vedením primára Juraja Popluhára. Fixátor umožní mladej pacientke ďalší rast chrbtice a zabráni ďalšiemu zhoršovaniu deformity chrbtice.


V žilinskej nemocnici operujú deformity chrbtice detských i dospelých pacientov v najväčšom rozsahu na Slovensku. Pre malé deti tu využívajú dynamické fixátory už niekoľko rokov, systém detský Polaris 4,75 však použili prvý raz. „Výhodou tohto fixátora je predovšetkým nízky profil zabraňujúci tlaku na svaly a kožu po jeho aplikácii aj pri veľmi štíhlych deťoch. Systém je na koncoch pevne fixovaný, teda pri raste nemôže zarastať na koncoch, čo by zastavovalo jeho funkčnosť. Systém ako prvý na trhu disponuje tzv. axiálnymi vnútornými konektormi. Tieto umožňujú bezpečné ukrytie spojovacích distrakčných tyčí s veľkou rezervou na dlhodobé aktívne distrakcie umožňujúce rast chrbtice,“ priblížil výhody nového systému primár oddelenia pediatrickej ortopédie FNsP Žilina Juraj Popluhár.

Lekári pomohli dievčatku so
Zdroj: FB/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Lenke z Chorvátskeho Grobu, ktorá ako prvá na Slovensku podstúpila unikátnu operáciu, sa deformita chrbtice prudko zhoršovala a konzervatívna liečba zlyhávala. „Idiopatická skolióza ovplyvňuje vitálnu kapacitu pľúc, obehový systém a môže dôjsť aj ku kardiologickým problémom,“ uviedol primár pediatrickej ortopédie.

Lekári pomohli dievčatku so
Zdroj: FB/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Školáčka Lenka pociťovala obmedzenia aj v škole, kde už nezvládala sedieť počas vyučovania v klasickej lavici ako ostatní spolužiaci. „Operácia dopadla úspešne, nasledovať bude rekonvalescencia, ktorú postupne absolvuje v domácom a kúpeľnom prostredí. Vďaka zákroku týmto dynamickým systémom vieme preniesť dieťa cez obdobie, keď by sa deformita chrbtice bez nášho zásahu výrazne zhoršila a konečné riešenie by bolo výrazne komplikovanejšie,“ zdôraznil Popluhár.

Lekári pomohli dievčatku so
Zdroj: FB/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Nemocnica praje Lenke skoré uzdravenie, aby sa čo najskôr mohla vrátiť do školskej lavice. „Ďakujeme skvelému tímu našich zdravotníkov oddelenia pediatrickej ortopédie, ktorí patria medzi absolútnu špičku, a to nielen na Slovensku. Držíme palce, aby sa Lenka čo najskôr mohla vrátiť medzi spolužiakov a kamarátov, prajeme jej i celej úžasnej rodinke všetko dobré,“ uviedla nemocnica na svojej sociálnej sieti, kde zverejnila aj fotky z operácie.

Lekári pomohli dievčatku so
Zdroj: FB/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

V žilinskej nemocnici ročne vykonajú viac ako sto zákrokov u pacientov s deformitou chrbtice. Najmladším pacientom bolo 17-mesačné dieťa s tuberkulózou chrbtice, najstaršia pacientka mala 60 rokov.


Galéria

Lekári pomohli dievčatku so Lekári pomohli dievčatku so Lekári pomohli dievčatku so Lekári pomohli dievčatku so Lekári pomohli dievčatku so

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články