Sobota23. september 2023, meniny má Zdenka, zajtra Ľubor, Ľuboš

Slováci vymysleli unikátny test DNA: Oslovil aj zahraničné laboratóriá, stoja za ním mladí vedci

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock.com)

BRATISLAVA - Slovensko je vďaka úspechu mladých molekulárnych biológov vo svete známejšie ako kedysi. Unikátny neinvazívny test, ktorý dokáže stanoviť riziko troch častých chromozómových porúch plodu z krvi matky, napríklad Downov syndróm, zaujal aj svetové laboratóriá. Dnes je slovenský TRISOMY test dostupný v Rusku, Indii, Chorvátsku, Maďarsku aj v Českej republike.

V praxi je využívaný ešte len rok a už prekročil slovenské územné hranice. TRISOMY test postupne zaviedli do praxe ruskí, indickí, chorvátski, maďarskí či českí poskytovatelia laboratórnej diagnostiky. „Podobný vývoj sme predpokladali, no nečakali sme, že sa udeje takto rýchlo. Kontaktujú nás svetové laboratóriá, ktoré chcú ponúkať TRISOMY test vo svojej krajine. S mnohými sme spoluprácu už dohodli, s ďalšími ju ešte nastavujeme,“ hovorí Jozef Gavlas, riaditeľ laboratórnej divízie MEDIREX GROUP.

Analýza odpadových vôd potvrdila obavy expertov: Najobľúbenejšou drogou Slovákov sú lieky

V maďarskom laboratóriu Istenhegyi Géndiagnosztikai, zameranom na génovú diagnostiku, majú s neinvazívnym prenatálnym testovaním viacročné skúsenosti. „TRISOMY test má najvýhodnejšiu cenu na našom trhu, aj preto je tento test podľa nášho názoru najlepšou voľbou. Okrem toho si laboratórna príprava vzorky vyžaduje špeciálnu procedúru, ktorá zaisťuje ešte vyššie množstvo fetálnej DNA, než je to, ktoré je dostupné v prvotnej fáze,“ vysvetľuje biologička Marianna Pecsérke.

„Sme veľmi spokojní nielen s vysokou mierou presnosti a rýchlosťou testu, ale aj so zákazníckou podporou. Maximálna vedeckosť a kvalitný manažment laboratórií sú presne tým, čo očakávame od kvalitnej európskej inštitúcie pôsobiacej v oblasti zdravotníctva,“ hovorí o spolupráci Armen Shahverdyan, managing partner v moskovskom Razvitye-Plus LLC DNK Centre. Zariadenie pracuje s najmodernejšími technológiami a vďaka nim pacientom sprostredkuje aj najnovšie vyšetrenia vrátane neinvazívneho prenatálneho testovania. Služby zamerané na genetické testovanie poskytujú v celej krajine, aj v najodľahlejších regiónoch Ruska.

Viac o TRISOMY teste

TRISOMY test je výsledkom slovenskej vedy a výskumu, za jeho vznikom stoja mladí molekulárni biológovia Tomáš Szemes a Gabriel Minárik. DNA test dokáže spoľahlivo identifikovať Downov syndróm a ďalšie dve trizómie plodu len z krvi matky, a to už od 11. týždňa. V prípade záujmu budúcich rodičov určí aj jeho pohlavie. Na vyšetrenie postačuje 10 mililitrov krvi, ktorú v ambulancii odoberie zdravotná sestra. Vzorka putuje do laboratória, ktoré zabezpečí jej analýzu a vyhodnotenie výsledkov. Tie následne tehotnej žene interpretuje ošetrujúci gynekológ alebo genetik, ktorý vyšetrenie indikoval. TRISOMY test nie je hradený z verejného zdravotného poistenia, poskytuje sa na žiadosť pacientky a stojí 350 eur. Je dostupný v gynekologických a genetických ambulanciách na celom Slovensku. Aktuálne v laboratóriu pracujú aj na rozšírení testu o ďalšie chromozómové poruchy.

Viac o téme: DNA test
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu