FOTO Slovenskí archeológovia nezaháľajú ani v lete: Pri skúmaní hradu našli vzácne objavy | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

FOTO Slovenskí archeológovia nezaháľajú ani v lete: Pri skúmaní hradu našli vzácne objavy

Práce na Vinianskom hrade
Práce na Vinianskom hrade
Zdroj: FOTO TASR - Roman Hanc
28.07.2016 09:50

VINNÉ - Viniansky hrad v Michalovskom okrese pochádzajúci z 13. storočia je aj v tomto roku stredobodom pozornosti archeológov a pracovníkov. Podľa predsedu správnej rady občianskeho združenia (OZ) Zemplínsko-užská hradná cesta Jaroslava Gorása aj v tohtoročnej sezóne sa pustili do rekonštrukčných a záchranných prác, ktoré by mali byť ukončené do začiatku decembra.


Počasie je podľa jeho slov priam ideálne na murárske a archeologické práce. Dokončujú sa koruny paláca, pracuje sa vo veľkých výškach. „Je problém tam vyťahať materiál, čiže sme museli na tieto práce zaradiť čo najviac ľudí,“ vysvetlil. Dokončujú sa tiež miestnosti v paláci na poschodí hradu. „Prekvapením je, že sme v blízkosti hradu našli vápenné pece, kde pokračujú archeologické práce,“ dodal.

Podľa vedeckého pracovníka archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied Petra Bednára v tomto roku skúmajú odborníci severnú časť hradu, priestor veží, kde stojí doposiaľ najstaršia stavba, a to trojuholníková veža a s ňou susediaci priestor. „Tento výskum je skôr zameraný na spresnenie pôdorysov stavieb alebo zástavby na severnej strane, pretože tá bola prekrytá sutinou z týchto stavieb, ktoré deštruovali v priebehu stáročí,“ dodal.

FOTO Slovenskí archeológovia nezaháľajú
Zdroj: FOTO TASR - Roman Hanc

Neočakávanými nálezmi sú podľa Bednára niektoré odkryté dverné a okenné otvory. „V jednom z nich sú do kamennej parapetnej dosky vyryté geometrické znaky,“ konkretizoval.  

Návštevníci sa môžu podľa slov Gorása tešiť na spontánne akcie. Na hrade totiž uvidia remeslá, ktoré každý deň fungujú. „Kamenárska, kováčska, tesárska či murárska dielňa, pletú sa tu siete a košíky,“ vymenoval.

FOTO Slovenskí archeológovia nezaháľajú
Zdroj: FOTO TASR - Roman Hanc

Práce na hrade sú financované prevažne z fondov Ministerstva kultúry SR v rámci programu "Obnovme si svoj dom". „Pre túto sezónu sme na materiál, náradie a výskumy dostali dotáciu 26.000 eur. Ešte väčší balík ide na mzdy, odvody, dane, pretože zamestnávame 40 ľudí v spolupráci s Úradom práce sociálnych vecí a rodiny v Michalovciach,“ konkretizoval Gorás. V rámci Slovenska je OZ Zemplínsko-užská hradná cesta jedným z najväčších zamestnávateľov, čo sa týka opravy hradov.

FOTO Slovenskí archeológovia nezaháľajú
Zdroj: FOTO TASR - Roman Hanc


Galéria

Práce na Vinianskom hrade

Nástroje k článkuZDROJ: TASRFOTO TASR - Roman Hanc

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články