Streda17. apríl 2024, meniny má Rudolf, zajtra Valér

Český minister zahraničia Schwarzenberg: Nerobme z eura fetiš

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

PRAHA - Zo spoločnej európskej meny by sme nemali robiť fetiš, keďže Európa by bez veľkých problémov prežila aj jej pád. Myslím si to český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg, ktorý poskytol rozhovor pre sobotňajšie vydanie nemeckého denníka Rheinische Post.

V ňom sa okrem eura s pochybnosťami vyjadril aj v súvislosti so svojimi šancami na zisk prezidentského postu, ktoré považuje za čoraz nižšie, keďže Česi sa podľa neho "posúvajú doľava", no vyslovil sa za silnú vedúcu pozíciu Nemecka. V tejto súvislosti odmietol obavy zo vzniku akejsi "štvrtej ríše", keďže strach z nemeckej hegemónie je podľa neho nezmyselný.

"Európa, to je politický projekt. To, že tento projekt bol ekonomicky obrovsky úspešný a jedným z nástrojov tohto úspechu je euro, je dobré, ale euro nebolo najvyšším politickým cieľom a preto by sme z neho teraz nemali robiť fetiš, od ktorého údajne všetko závisí," tvrdí Schwarzenberg, ktorý zastáva názor, že Česko by sa malo podieľať na záchrane eurozóny. Tú by však z krízy malo vyviesť Nemecko a preto súhlasí s názorom svojho poľského kolegu Radoslawa Sikorského.

Korene samotnej krízy vidí v nedostatku morálky a "blahobytnom spustnutí, kedy politici po desaťročia nechávali štáty úmyselne žiť nad pomery a rozdávali s vidinou budúcich volieb". Podľa Schwarzenberga ale môže kríza i pomôcť, ak bude vnímaná ako istý šok. To sa však podľa neho zatiaľ nedeje. "Je to tvrdé, takto to povedať, no kríza zatiaľ zrejme ešte natoľko nebolela, aby bola liečivá," píše portál iDNES.cz citujúc jeho vyjadrenia pre nemecký Rheinische Post.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu