Pondelok13. apríl 2026, meniny má Aleš, zajtra Justín, Justína

Tibor Gašpar sa obáva zhoršenia vzťahov s Maďarskom po voľbách

Ilustračný obrázok Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD) si nemyslí, že výsledky maďarských parlamentných volieb ovplyvnia politiku na Slovensku. Nejaký vplyv však podľa neho mať budú. Obáva sa, že vzťahy Maďarska a Slovenska sa môžu zhoršiť. Vyplýva to z jeho pondelkovej odpovede na novinársku otázku. Zároveň zdôraznil, že výsledky volieb treba rešpektovať.

archívne video

Poslanec Glück o aktuálnej situácii ohľadom podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

„V prvom rade nám ide o to, aby zostali maďarsko-slovenské vzťahy aspoň na tej úrovni, na akej boli doteraz. V tomto som pesimista. Osobne sa domnievam, vzhľadom na výroky budúceho zrejme premiéra pána Magyara, že Slovensko je preňho stále ‚felvidékom‘, lebo ho tak učili starí rodičia, že sú predzvesťou skôr zhoršenia týchto vzťahov,“ podotkol Gašpar. Povedal, že Magyar je probruselský politik, ktorý zrejme nebude obhajovať záujmy Maďarska tak, ako súčasný maďarský premiér Viktor Orbán. „Či to dôjde do nejakej konfrontácie so Slovenskom, neviem ešte,“ dodal.

Poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Glück (Smer-SD) predpokladá, že spolupráca s Maďarskom bude vzhľadom na výsledky volieb trošku iná. „V každom prípade máme obrovský záujem na tom, aby kvalita vzťahov medzi Maďarmi a Slovákmi nešla nadol. To znamená, že my sa nebránime spolupráci s novou maďarskou administratívou a pevne verím, že bude dobrá,“ doplnil.

Richard Glück
Zobraziť galériu (3)
Richard Glück  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Predseda poslaneckého klubu SNS v NR SR Roman Michelko verí, že vzťahy s novým maďarským premiérom budú aspoň štandardné. Pripomenul, že v predvolebnej kampani otvoril otázku Benešových dekrétov, čo Michelko nepovažuje za šťastné. „Veríme a dúfame, že to bolo čisto utilitárne, aby mobilizoval svojich voličov, ale že toto nebude súčasťou slovensko-maďarských vzťahov,“ dodal.

Poslanec NR SR Roman Michelko (SNS).
Zobraziť galériu (3)
Poslanec NR SR Roman Michelko (SNS).  (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

Zo sčítania 98,94 percenta hlasov vyplýva, že strana Tisza získa v parlamente 138 z dovedna 199 kresiel. Orbánovmu Fideszu pripadne 55 mandátov a ultrapravicovému hnutiu Naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom) šesť kresiel. Po 16 rokoch sa tak v Maďarsku skončí éra vlády strany Fidesz úradujúceho premiéra Viktora Orbána.

Viac o téme: MaďarskoNRSRTibor GašparRoman MichelkoRichard Glück
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu