Biskup odsúdil nedeľné nákupy v supermarketoch | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Biskup odsúdil nedeľné nákupy v supermarketoch

František Tondra
František Tondra
01.01.2009 18:50

BRATISLAVA – Spišský diecézny biskup František Tondra dnes v pastierskom liste rozhodne odsúdil nedeľné nakupovanie v supermarketoch, ktoré sa stalo zlozvykom aj u kresťanov-katolíkov. Pastiersky list na čítal dnes na svätých omšiach v kostoloch v Spišskej diecéze.


Podľa Tondru, celý morálny život je prejavom lásky k Bohu. Sú však špeciálne úkony, ktoré sa vzťahujú priamo na Boha. Je to predovšetkým každodenná modlitba a svätá omša aspoň v nedeľu a vo sviatky.

Zdržiavanie sa prác v nedeľu a vo sviatok, ktoré nie sú nevyhnutné. Pripomenul, že Svätý Otec Benedikt XVI. veľmi zdôrazňuje, aby sme zachovali posvätnosť nedele. "Je to deň Pánov i náš. Je to deň, keď sa má intenzívnejšie prežívať rodinné spoločenstvo, ktoré je počas týždňa rozídené. Majte čas na seba, ak chcete byť šťastní,“ napísal biskup.

Tondra tiež v liste na Nový rok pripomína, že vo večnej Božej múdrosti má každý z nás určený čas svojho života. “Aký dlhý je tento čas? Koľko rokov budem ešte žiť? Každý je zvedavý. Kladieme si dôležitú otázku: Prečo som sa práve ja narodil a nie niekto iný, koho si neviem ani predstaviť? Vznikol som len zhodou okolností,“ predostrel biskup aktuálne otázky.

Podľa neho nikto nám nevysvetlí, prečo žijem práve ja. "Preto treba Bohu ustavične ďakovať za to, že žijeme. Ľudský život je Boží dar a v Božích očiach má nesmiernu hodnotu. Tento Boží pohľad musí byť aj našim pohľadom. Človek nemá právo rozhodovať o svojom živote, ani o živote iných. Vražda každého druhu je veľkým zločinom. Preto aj potrat aj eutanázia. Aj manipulácie s ľudskými embryami, ako sa to deje aj pri umelom oplodnení. Žiaľ, že aj mnohí veriaci riešia svoj problém neplodnosti týmto spôsobom,“ zdôraznil Tondra.

Rodinné spoločenstvo, ak má byť pevné a šťastné, treba podľa Tondru starostlivo založiť a ustavične budovať. "Aj tu treba povedať, že sa v našom kresťanskom spoločenstve zaužíval spôsob spolužitia mladých pred uzavretím manželstva. Akoby na skúšku. Manželstvo sa však nedá skúšať.

Pokiaľ to nie je manželstvo sú tam celkom iné pocity a vzťahy ako v manželstve. Prax ukazuje, že také dopredu vyskúšané manželstvá sú zraniteľnejšie než ostatné. Boží zákon sa nedá ani prekrúcať ani obchádzať, lebo je zapísaný do ľudskej prirodzenosti,“ vyhlásil.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: Topky.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články