BRATISLAVA - Aj ked to vyzeralo, že tento týždeň sa ceny palív nezmenia, v piatok ráno čakalo na motoristov prekvapenie - klesla nielen nafta, ale opäť aj benzín! Cena za liter sa už blíži k dôležitej hranici a pokiaľ bude trend pokračovať, ako doteraz, zrejme ju benzín onedlho prekročí. Aký trend očakáva analytik?
Aktuálne sa ceny nafty a nafty pohybujú na najnižšej úrovni za posledné mesiace. V piatok ráno svietili na motoristov ceny na čerpacej stanici Slovnaft 1,505 eura za liter nafty a 1,612 eura za liter benzínu. V prípade čerpacej stanice OMV to bolo 1,519 eura za liter nafty a 1,629 eura za liter benzínu. Trochu vyššie ceny boli na čerpačke Shell, a to 1,529 eura za liter nafty a 1,639 eura za liter benzínu. Najlacnejšie palivá tankujú motoristi na čerpačke Orlen, a to 1,485 eura za liter nafty a 1,592 eura za liter benzínu.
To, že ceny palív naďalej klesajú, potvrdzuje aj Štatistický úrad. Ceny najpredávanejších pohonných látok, benzínu 95 a motorovej nafty, klesali tretí týždeň za sebou. Cena prémiového benzínu 98 sa po výraznejších poklesoch v predchádzajúcich týždňoch ustálila. V medziročnom porovnaní boli pohonné látky stále drahšie, v priemere o 3,6 %.
Spotrebiteľské ceny benzínu 95 a motorovej nafty počas 21. týždňa1) roku 2024 nepatrne zlacneli. Cena nafty dosiahla najnižšiu hodnotu od začiatku roka a motoristami obľúbený benzín 95 sa predával za najnižšiu cenu za posledných 10 týždňov (od polovice marca). Pokles ceny kvalitnejšieho benzínu 98 sa po 5 týždňoch zastavil.
Cena benzínu natural 95 počas 21. týždňa mierne klesla na úroveň 1,620 eura za liter. Rovnako motorová nafta sa predávala lacnejšie, a to za cenu 1,505 eura za liter. Benzín 98 medzitýždňovo mierne zdražel, liter sa predával za 1,837 eura. Rovnako drahšie sa predávali aj plyny pre motorové vozidlá. Cena plynu CNG dosiahla úroveň 1,601 eura za kilogram, LPG sa predával za 0,695 eura za liter a kilogram LNG mal hodnotu 1,539 eura.
Čo na to analytik
To, že ceny palív klesajú, potvrdil aj analytik XTB Marek Nemky. Ako vysvetlil, dôvodom poklesu v danom týždni je primárne nárast zásob v Spojených Štátoch, ale taktiež prichádzajúce makroekonomické dáta, ktoré naznačujú stále silnú americkú ekonomiku a dopyt spotrebiteľov, čo odďaľuje zníženie úrokových sadzieb centrálnej banky. Vysvetlil, že vyššie úrokové sadzby po dlhšiu dobu však, skôr či neskôr, budú negatívne ovplyvňovať spotrebiteľa, ktorý pocíti vyššie náklady dlhu a ovplyvní to jeho rozhodovanie o spotrebe aj pohonných hmôt.
"V tomto týždni však ceny mierne rastú, keďže obchodníci sa snažia zaceniť očakávania o nedeľnom zasadnutí kartelu OPEC+, ktorý bude rozhodovať o pokračujúcich reštrikciách produkcie s cieľom udržať ceny ropy na čo najvyšších úrovniach. Taktiež však ceny ropy reagujú na slová predstaviteľov ECB, ktorí naznačili zníženie sadzieb na budúco týždňovom zasadnutí centrálnej banky. To by následne podporilo spotrebu po pohonných hmotách v Eurozóne, a teda aj dopyt po rope," uviedol Nemky.
Podľa jeho slov nám ceny benzínu klesajú mierne rýchlejšie pravdepodobne vďaka slabšiemu dopytu, ktorý spôsobil u predajcov nižšie marže. "Výhľad do ďalších týždňov ostáva viac menej stabilný, pričom ceny benzínu majú ešte priestor na mierny pokles. Otázkou však ostávajú ceny ropy, ktoré môžu v piatok výraznejšie reagovať na prichádzajúce inflačné správy z USA a samozrejme v pondelok sa dozvieme cenovú reakciu na zasadnutie kartelu OPEC+. Výhľad na ďalšie mesiace je však skôr na rast cien, z dôvodu zvýšeného dopytu s príchodom motoristickej sezóny," konštatoval Nemky.
Ceny ropy naďalej klesajú
Ceny ropy v piatok klesli, pričom cena Brentu skĺzla hlbšie pod 82 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch ovplyvnili najnovšie vyhlásenia zástupcov americkej centrálnej banky, že zatiaľ je skoro uvažovať o znížení úrokových sadzieb, ako aj nečakaný rast zásob benzínu v USA.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 7.50 h SELČ 81,71 USD (75,55 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 15 centov. Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 77,70 USD/barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou predstavuje pokles o 21 centov. Prezidentka Fedu v Dallase Lorie Loganová povedala, že napriek zlepšeniu situácie v poslednom období sa naďalej obáva zvýšených inflačných rizík. Americká centrálna banka by podľa nej mala byť pružná a mala by "mať na stole všetky dostupné možnosti". Ako uviedla, je skutočne dôležité, aby sa Fed nezameral iba na jednu z ciest pri ďalšom vývoji menovej politiky. "Myslím si, že je zatiaľ veľmi skoro uvažovať o redukcii úrokových sadzieb," dodala Loganová.
Navyše, americké ministerstvo energetiky oznámilo, že zásoby benzínu v USA v minulom týždni nečakane vzrástli. Zásoby sa zvýšili približne o dva milióny barelov na 228,8 milióna barelov, zatiaľ čo trhy očakávali ich pokles o 400.000 barelov. Zásoby ropy síce klesli, pokles bol však miernejší, než odhadoval Americký ropný inštitút (API). Ten stanovil pokles na 6,49 milióna barelov, ministerstvo však oznámilo, že klesli o 4,2 milióna barelov.