Streda22. máj 2024, meniny má Júlia, Juliána, Rita, zajtra Želmíra

Útok na premiéra môže podľa politologičky ovplyvniť kampaň v eurovoľbách

Robert Fico Zobraziť galériu (2)
Robert Fico (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) môže ovplyvniť kampaň v eurovoľbách v zmysle kritiky liberálnych prúdov a ich radikalizácie Skonštatovala to politologička z Univerzity Komenského v Bratislave Aneta Világi. Odsúdiť treba podľa nej nekultivovanie verejného zmýšľania a debaty v poslednom období. Útok označila za neprípustný v akejkoľvek demokratickej krajine.

VIDEO Vyjadrenie strany SaS k streľbe v Handlovej

Vyjadrenie strany SaS k streľbe v Handlovej (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

"Koaličné strany útok budú využívať ako nástroj na prezentáciu, že je potrebné bojovať proti liberalizmu," uviedla politologička s tým, že EÚ je takisto organizácia zastávajúca liberalizmus. Ako doplnila, využiť to môžu ako jednu z kritík, že sa časť spoločnosti zradikalizovala a útočí na tých, ktorí obhajujú tradičné hodnoty a suverénne postoje krajiny.

Atentát na Roberta Fica
Zobraziť galériu (2)
Atentát na Roberta Fica  (Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa)

Podotkla, že k fyzickému útoku prispeli aj politici nenávistnými kampaňami a šírením nenávistných myšlienok vo verejnom diskurze. Rovnako, ak sa voči nim nevyhradzovali a prehliadali to. "Už na to upozorňovali odborníci, aj niektoré politické osobnosti hovorili o tom, že podporovanie nenávistných prejavov v spoločnosti zo strany elít je niečo, čo nemá obdobu a nemá to priestor v demokracii preto, lebo to môže mať veľké následky," upozornila.

Je podľa nej úlohou intelektuálnych aj politických elít vždy zastaviť nenávistné alebo vulgárne prejavy. "Povedať, že toto je hranica, za ktorú my nejdeme, ktorú je potrebné v spoločnosti potláčať, a nie to tolerovať alebo podporovať ešte navyše," zdôraznila. Ak bol strelec motivovaný politickým presvedčením, porušil tak podľa nej základné princípy demokracie, a to aj tolerancie a slobody zmýšľania.

 

 

lul mj

 

Viac o téme: StreľbaEurovoľbyAtentátRobert FicoAneta Világi
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu