Štvrtok23. máj 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela, Vanesa

Výplata, o akej mnohí Slováci len snívajú: Zverejnili čísla, koľko aktuálne zarábajú poslanci parlamentu

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Topky/Vladi Anjel, Getty Images)

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v roku 2024 zarábať vyše 6 600 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať celkovo približne 7-tisíc eur. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Národnej rady (NR) SR. Plat poslanca určuje zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR.

Poslanec má podľa zákona nárok na plat vo výške trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za predchádzajúci rok. "Plat poslanca v roku 2023 je na základe uvedeného určený vo výške 4 076 eur," píše sa na webe parlamentu.

archívne video

Platforme Bezpečná.žurnalistika.sk vlani nahlásili 48 útokov na novinárov (Zdroj: TASR/Michal Svítok)

K platu patria ešte paušálne náhrady, ich výška sa líši podľa toho, či je poslanec z Bratislavského kraja alebo z iného. Pokiaľ je z Bratislavského kraja, mesačne dostáva ešte 2 574 eur, poslanec z iného kraja má paušálne náhrady vo výške 3 003 eur.

Predseda a podpredsedovia parlamentu a tiež predsedovia a podpredsedovia výborov dostávajú k platu aj funkčné príplatky, ktoré sú v nezmenenej výške. Predseda NR SR má funkčný príplatok vo výške 497,91 eura, podpredseda NR SR 331,94 eura, predseda výboru 165,97 eura a podpredseda výboru NR SR 82,99 eura.

Viac o téme: PoslanciPlatMzdaNR SR
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu