Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Na horách hrozia mokré a základové lavíny, upozorňuje Horská záchranná služba

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

ŽIAR - Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách platí druhý stupeň lavínového nebezpečenstva z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Hrozia mokré a základové lavíny. Informoval o tom Pavel Beťko zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

V nižších a stredných polohách je hlavným problémom mokrý sneh. Tam sa môžu vyskytovať mechanicky, ale aj spontánne uvoľnené lavíny. Nebezpečné sú všetky orientácie. "Na strmých, prevažne trávnatých svahoch je možný výskyt veľkých základových lavín, ktoré môžu zasiahnuť údolné cesty. V polohách nad 1 600 metrov nad morom sa lokálne nachádzajú vetrom ubité dosky a vankúše. Ich uvoľnenie je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení," upozornil Beťko.

archívne video

Lavína zasypala otca a dvoch synov

Dodal, že snehová pokrývka je veľmi rôznorodá. V najvyšších polohách je sneh sfúkaný na záveterné strany hrebeňov, kde je uložený do dosiek a vankúšov. Nad 1 800 metrov nad morom je povrch vplyvom mínusových teplôt veľmi tvrdý a nosný. V nižších a stredných polohách je premočený v celom profile a prebára sa až na tvrdý podklad. "Počas utorka pripadne v najvyšších polohách Tatier od piatich do 15 centimetrov prevažne mokrého snehu," priblížil Beťko s tým, že súvislá snehová pokrývka sa nachádza od 1 200 metrov.

Vo Fatrách a východnej časti Nízkych Tatier pretrváva nad hranicou 1 200 metrov nad morom mierne lavínové nebezpečenstvo. Uvoľnenie je možné už pri malom dodatočnom zaťažení najmä na strmých svahoch. "Avšak počas celého dňa sa očakávajú aj spontánne základové lavíny, najmä na slnkom nesvietených svahoch. Môžu zasiahnuť údolné alebo prístupové cesty," poznamenal Beťko.

Viac o téme: LavínaTurizmusVysoké TatryHorská záchranná službaMokrý snehZákladová lavína
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu