Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

Slovensko zasiahlo nepriaznivé počasie: Pozor na silný dážď a víchrice! TU to bude najhoršie

Ilustračné foto Zobraziť galériu (4)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Na horách vo viacerých okresoch, najmä v Žilinskom kraji, treba v piatok počítať s víchricou. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre viaceré lokality vydal výstrahu prvého stupňa. Slovenská správa ciest však upozorňuje, že dopravu komplikuje aj silný dážď a hmla. Obmedzujú dohľadnosť do 100 metrov.

archívne video

Hustý dážď v Bratislave (Zdroj: regiony.zoznam.sk)

Platí od piatka 16.00 h do soboty (24. 2.) 15.00 h. Výstraha sa týka okresov Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Tvrdošín a Žilina. Platí tiež pre okresy Banská Bystrica, Brezno a Poprad. Na strednom Slovensku sa v piatok očakáva aj dážď. Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pre okresy Liptovský Mikuláš, Martin, Ružomberok, Turčianske Teplice, Žilina, Prievidza, Banská Bystrica a Brezno. Platí predbežne do soboty 12.00 h. V okresoch Michalovce a Trebišov platí výstraha druhého stupňa pred povodňami. Pre Ružomberok vydali prvostupňovú hydrologickú výstrahu.

Slovensko zasiahlo nepriaznivé počasie:
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: shmu.sk)

Na horách bude pršať a fúkať silný vietor, platí druhý lavínový stupeň

Počasie v slovenských horách bude počas piatka ovplyvňovať zvlnený studený front, ktorý prinesie na mnohých miestach dážď a silný vietor. Hranica sneženia bude 1600 metrov nad morom. Platí mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS). V Západných, Vysokých a západnej časti Nízkych Tatier bude hlavným lavínovým problémom vetrom previaty sneh. A to predovšetkým na severozápadných, severovýchodných, severných a východných orientáciách vyšších polôh.

Slovensko zasiahlo nepriaznivé počasie:
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Getty Images)

Na takýchto miestach sa podľa Buliaka budú nachádzať nestabilné dosky a vankúše vetrom naviateho snehu, ktoré nebudú dostatočne zviazané s tvrdou podkladovou vrstvou. "Uvoľnenie lavín bude možné predovšetkým na záveterných svahoch a žľaboch s veľkým sklonom. Na hrebeňoch najvyšších polôh silný štvrtkový (22. 2.) vietor vytvoril mohutné preveje," priblížil Buliak. Druhým lavínovým problémom od stredných polôh nižšie bude mokrý sneh, ktorý vplyvom oteplenia oťažie. Najnebezpečnejšie budú svahy s viditeľnými nátržami. "Na týchto miestach sa môžu počas dňa vyskytnúť aj samovoľné základové lavíny," dodal.

Buliak upozornil, že vo Fatrách a východnej časti Nízkych Tatier bude hlavným lavínovým problémom mokrý sneh. Pokrývka bude vplyvom dažďa premočená a oťažie. Snehová pokrývka na horách je podľa HZS rôznorodá. V najnižších polohách sa už nenachádza súvislá vrstva snehu. Od stredných polôh vyššie silný vietor a snehové zrážky spôsobia, že na náveterných stranách pohorí bude povrch snehu tvrdý, miestami až ľadový. Na záveterných stranách najvyšších polôh sa budú nachádzať dosky a vankúše nestabilného snehu, na hrebeňoch preveje.

Slovensko zasiahlo nepriaznivé počasie:
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Getty Images)

Vo viacerých lokalitách je pre dážď a hmlu obmedzená dohľadnosť

Vo viacerých lokalitách dopravu komplikuje dážď alebo hmla. Obmedzujú dohľadnosť do 100 metrov na horskom priechode Čertovica, v lokalitách Lozorno a Jelšava aj na diaľnici D1 v okolí Popradu a Martina. Upozornila na to Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk. Horské priechody na Slovensku sú zjazdné. Povrch vozoviek je mokrý, iba na horskom priechode Čertovica je vrstva čerstvého snehu. Zjazdné sú tiež všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR. Povrch vozoviek je vlhký až mokrý. Rovnako sú zjazdné aj cesty I., II. a III. triedy. Povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, na niektorých cestách sa nachádza vrstva snehu.

Viac o téme: PočasieVíchricaShmú
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu