Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

TIETO vtáky prenášajú nebezpečné ochorenie: Ako sa prejavuje? Horúčka a zimnica sú len začiatkom

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: TASR/ AP Photo/Rahmat Gul)

BRATISLAVA - Holuby, ktoré každý z nás dobre pozná a má s nimi skúsenosti, môžu mať na svedomí nákazu menom ornitóza alebo psitakóza. Našťastie, ide skôr o zriedkavé ochorenie. Neznamená to však, že sa mu určite vyhnete. Stačí kontakt s infikovaným vtákom s príznakmi či bez príznakov, ktorý vylučuje chlamýdie a galiba je na svete. Pôvodcom nákazy je baktéria Chlamydofila psittaci.

Ornitóza má väčšinou mierny priebeh, ale boli zaznamenané aj prípady so závažným až fatálnym priebehom, varuje na svoje stránke Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Medzi najčastejšie príznaky ochorenia patria horúčka, zimnica, bolesť hlavy, bolesť svalov, zápaly horných a dolných dýchacích ciest. Ochorenie má inkubačnú dobu 5 až 14 dní.

archívne video:

Žena plašila holuby a vypadla z okna: Strašný pohľad! Visela len za nohu zo 7. poschodia (Zdroj: Polícia ČR)

„Nákaza sa šíri prevažne vzduchom a prachom. Človek sa môže infikovať vdýchnutím vzduchu kontaminovaného výlučkami infikovaných vtákov, zriedka zanesením baktérie do tela pri poranení infikovaným vtákom alebo pri manipulácii s chorými a uhynutými vtákmi,“  priblížila Veronika Košťálová z Odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR.

TIETO vtáky prenášajú nebezpečné
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Getty Images)

Tieto skupiny ľudí sú najohrozenejšie

Zraniteľnejšie sú malé deti pohybujúce sa v blízkosti plôch pokrytých vtáčím trusom, tehotné ženy a osoby s nedostatočnou reakciou imunitného systému, u ktorých môže mať ochorenie závažnejší charakter. Ochorenie sa vyskytuje aj u ľudí, ktorí sú vystavení priamo kontaktu s rôznymi druhmi vtákov pri ich chove a manipulácii s nimi. Rizikovou skupinou sú majitelia vtákov, zamestnanci obchodov s vtáctvom, ľudia pracujúci s hydinou a veterinári. Zdravotné riziko je aj u alergikov, keď vdychovaním vzduchu s obsahom alergénov či roztočov môže dôjsť k podráždeniu kože, slizníc a očí.

Základom je hygiena! Kedy treba navštíviť lekára?

„Základom prevencie pred nákazou je dodržanie základných hygienických opatrení, ako je dôkladné umytie rúk, prípadne iných znečistených častí tela, ktoré s holubím trusom prišli do kontaktu. Ak sú prítomné príznaky podráždenia, svrbenia, červenania, alebo neskôr príznaky ornitózy, je vhodná konzultácia s lekárom,“ odporúča Košťálová.

Pri čistení balkónov znečistených od trusu holubov odporúčajú odborníci používať osobné ochranné pomôcky (ochranné rukavice a respirátor) a dodržiavať dôkladnú hygienu rúk. Tieto opatrenia minimalizujú kontakt kože a sliznice s potenciálne infikovaným biologickým materiálom. V prípade väčšieho znečistenia odporúčajú dať vtáčí trus odstrániť špecializovanej firme, ktorá pri práci používa profesionálne vybavenie. V rámci prevencie sa odporúča nainštalovať bariérovú ochranu na fasádu budovy (napr. siete, hroty a pod.), ktorá zabráni holubom sadať na budovy.

Viac o téme: HolubyNákaza
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu