Piatok19. apríl 2024, meniny má Jela, zajtra Marcel

Ódorov balíček opatrení poškodzuje mladých, starých aj rodiny, tvrdí Jednota dôchodcov

(Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) odmieta balíček šetriacich opatrení, ktoré vláda Ľudovíta Ódora predstavila ako súbor možností konsolidácie verejných financií. "Navrhované kroky by významne poškodili nielen seniorov, ale aj rodiny, mladých, pracujúcich i zdravotne ťažko postihnutých," tvrdí predseda JDS Michal Kotian.

Upozorňuje, že návrhy nezohľadňujú situáciu, v ktorej sa nachádzajú ľudia z rôznych vekových i sociálnych skupín. "Ak by sme tu nežili, neverili by sme, že je niekto vôbec schopný priniesť súbor takýchto opatrení, ktoré prinesú ďalšie zdražovanie a zoberú mladým aj starým väčšinu tvrdo dosiahnutých sociálnych štandardov," zdôraznil Kotian.

archívne video

Vyjadrenie premiéra Ľudovíta Ódora po hlasovaní vo voľbách (Zdroj: Topky.sk /Vlado Anjel)

Nerozumie zároveň, prečo sa konsolidačné opatrenia nehľadajú aj vo forme zdaňovania a regulácie bánk, energetických firiem, reťazcov či telekomunikačných operátorov. Predkladateľov kritizuje i za to, že návrhy predložili bez akejkoľvek verejnej diskusie.

Po stredajšom (4. 10.) rokovaní vlády premiér Ódor predstavil návrh takmer 100 šetriacich opatrení v objeme sedem percent hrubého domáceho produktu (HDP) resp. necelých 10 miliárd eur. Návrhy mieria k vyššiemu zdaňovaniu (napríklad zvýšenie DPH) i škrtom výdavkov v sociálnych oblastiach (napríklad zrušenie rodičovského či 13. dôchodku či znižovanie prídavkov na dieťa).

Viac o téme: FinancieRodinySenioriĽudovít ÓdorJednota dôchodcov
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu