Štvrtok29. február 2024, meniny má Radomír, zajtra Albín

Proti chrípke sa bude očkovať aj v lekárňach: Lekárnici túto novinku vítajú

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Lekárnici vítajú možnosť očkovania proti chrípke v lekárňach. Môže sa tak podľa Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) zvýšiť celková zaočkovanosť populácie na Slovensku, ktorá je aktuálne jednou z najnižších v Európe. Zmenu má od budúceho roka priniesť novela zákona o liekoch, ktorú schválil parlament.

"Slovenská lekárnická komora sa na príprave tejto novely aktívne podieľala a pozitívne vníma úpravu predpisovania liekov na odporúčanie špecialistu, povinnosť dodať kategorizovanú zdravotnícku pomôcku do každej lekárne, zavedenie krokov zlepšujúcich cenovú reguláciu a najmä úpravu, ktorá zavádza výkon očkovania proti chrípke dospelej populácie aj v prostredí lekární," reagovala komora. Krajiny, v ktorých sa realizuje očkovanie v lekárňach, dosahujú vyšší podiel zaočkovanej populácie ako pred jeho zavedením, konštatovala.

Chrípka v Európe ročne spôsobuje štyri až 50 miliónov symptomatických prípadov

"Slovensko sa tak priblíži ku krajinám, kde je očkovanie v lekárni prostredníctvom farmaceutov rovnako dostupné a dlhodobo tak pomáha zvyšovať ochranu populácie proti chrípke," uviedol prezident SLeK Ondrej Sukeľ. Podotkol, že chrípka v Európe ročne spôsobuje štyri až 50 miliónov symptomatických prípadov, pričom približne 15.000 až 70.000 občanov každoročne na príčiny spojené s chrípkou zomiera. "Tieto údaje poukazujú na vysokú záťaž chrípkou, a s tým spojené narastajúce sociálne a ekonomické náklady, čím zdôrazňujú dôležitosť prevencie tohto ochorenia. Očkovanie je najúčinnejším spôsobom prevencie chrípky," upozornil.

Proti chrípke sa bude
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Farmaceutov má na novú kompetenciu pripraviť odborná príprava, ktorá bude prebiehať v rámci nového akreditovaného certifikačného študijného programu. "Vzdelávanie lekárnikov bude zahŕňať nielen tréning aplikácie vakcín, ale aj zvládnutie neodkladnej podpory životných funkcií a jeho súčasťou budú tiež teoretické vedomosti o vakcinácii, či praktická príprava pod odborným vedením lekára v ambulancii," ozrejmil dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Ján Klimas.

Proti chrípke sa bude
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

SLeK zároveň pripomenula, že na príprave legislatívy sa podieľali kľúčoví odborníci, pričom podporu zavedeniu očkovania v lekárňach vyslovila aj Slovenská lekárska komora, Slovenská spoločnosť všeobecného a praktického lekárstva a ďalšie odborné spoločnosti, ako aj hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo.

Viac o téme: OčkovanieLekárniciLekárneZaočkovanosťSlovenská lekárnicka komoraChípka
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu