Utorok, 30. máj 2023. Meniny má Ferdinand, zajtra Petrana, Petronela, Nela.

V sobotu nás čaká Hodina Zeme: Na známych budovách sa vypnú svetlá

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA - V sobotu sa uskutoční Hodina Zeme, keď sa na celom svete vypnú svetlá na známych budovách a pamiatkach. Svetový fond na ochranu prírody (WWF) vyzýva ľudí, aby počas dňa sami "vypli" a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu.


V súčasnosti Hodina Zeme okrem klimatickej zmeny upozorňuje aj na problém straty biodiverzity a ohrozenia prírodných zdrojov našej planéty. "Prírodu už nestačí len chrániť, musíme ju začať obnovovať," uviedla Martina Paulíková z WWF Slovensko.

Archívne video: Organizátori Hodiny Zeme pozvali deti i dospelých, aby si prišli namaľovať les

Organizácia dlhodobo poukazuje na potrebu ochrany dostatočne veľkých plôch divokej prírody. "Musíme vyčleniť územia, kde sa môžu voľne pohybovať zvieratá, kde môžu rásť stromy. Jednoducho, dať prírode vlastný priestor," povedala Paulíková. Doplnila, že mnohé zásahy človeka v prírode vyvolali negatívne dosahy na životné prostredie, zdravie a životy obyvateľov. Tam, kde je to možné, je podľa nej potrebné ich odstrániť.

Do Hodiny Zeme sa zapojí aj Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky

Do Hodiny Zeme sa zapojí Kancelária Národnej rady SR a v sobotu od 20.30 h do 21.30 h vypne štandardné osvetlenie paláca Bratislavského hradu. Zároveň v sobotu tím WWF Slovensko spolu s dobrovoľníkmi osadí v teréne tabuľky, ktorými označia chránené územie rieky Hron. Pri tejto príležitosti vyčistia aj brehy rieky od naplaveného odpadu. Cieľom tohtoročnej Hodiny Zeme je tiež inšpirovať ľudí, aby venovali akúkoľvek činnosť v prospech prírody, vykročili zo svojej rutiny a dlhodobo žili zodpovednejšie, rozumnejšie a úspornejšie voči prírode.

Iniciatíva Hodina Zeme vznikla v roku 2007 v Austrálii s cieľom upozorniť na dôsledky klimatickej krízy a od roku 2011 sa do iniciatívy zapája aj Slovensko. Viaceré hrady, mosty či iné stavby na Slovensku sa v rámci Hodiny Zeme zahalia do tmy. Symbolickým zhasnutím spoločne upriamujú pozornosť na environmentálne hrozby, ktorým čelí planéta.

Guterres pri príležitosti Hodiny Zeme žiada výraznejšie konanie v oblasti klímy

Hodina Zeme je výzva na masívne navýšenie konania v oblasti klímy a pripomienka, že svojim kúskom môže prispieť každý. Uviedol to v sobotu na sociálnej sieti generálny tajomník OSN António Guterres pri príležitosti tejto iniciatívy.

"Vyzývam vás, aby ste 25. marca o 20.30 h miestneho času na hodinu vypli osvetlenie - kdekoľvek sa nachádzate," napísal na Twitteri. "Každá minúta a každá hodina sa počíta," dodal. V sobotu sa pri príležitosti Hodiny Zeme na celom svete vypnú svetlá na známych budovách a pamiatkach. Svetový fond na ochranu prírody (WWF) vyzýva ľudí, aby počas dňa sami "vypli" a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články