Štvrtok, 30. marec 2023. Meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín.

Fatálne škody: Pozrite, čo všetko zničil požiar v Banskej Štiavnici! Tá sumarizácia vás rozplače

Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA/Jakub Julény, TASR/Ján Krošlák, Polícia SR - Banskobystrický kraj

BANSKÁ ŠTIAVNICA - Správa o ničivom požiari v historickom centre Banskej Štiavnice v sobotu ochromila celé Slovensko. Oheň vo väčšej či menšej miere zničil niekoľko budov vrátane Banky lásky či Berggerichtu. Už teraz môžeme povedať, že sanácia a obnova pamiatok bude trvať roky.


Situácia v súvislosti s rozsiahlym požiarom v centre Banskej Štiavnice je stabilizovaná, hasiči však naďalej pracujú na likvidácii ohnísk. Primátorka mesta Nadežda Babiaková vyhlásila v dôsledku požiaru mimoriadnu situáciu. 

Ministerstvo životného prostredia medzičasom zosumarizovalo celkovú situáciu, ktorá je doslova na zaplakanie. Najzávažnejšie škody požiar napáchal na budove múzea Berggericht. Rozsah škôd bude podľa predbežných odhadov fatálny, je zrejme ohrozená statika budovy, jej stav má posúdiť statik. S najväčšou pravdepodobnosťou bude nevyhnutné odstrániť torzo strešnej konštrukcie, ktorá sa na mnohých miestach prepadla do vlastnej budovy. 

 

SUMARIZÁCIA SITUÁCIE PO POŽIARI 👉 Najzávažnejšie škody sú na budove Berggerichtu; 👉 požiar na tejto budove stále trvá,...

Posted by Ministerstvo životného prostredia SR on Saturday, March 18, 2023

Požiar taktiež poškodil Banku lásky, v ktorej podľa všetkého zhoreli cenné renesančné a barokové maľované stropy a ďalšie historické budovy v okolí Námestia svätej Trojice. Oheň zničil strechy na Základnej umeleckej škole, Banskom múzeu, Kultúrnom centre a dvoch súkromných domoch. V niektorých budovách sú zničené celé poschodia. 

Polícia v súvislosti s požiarom začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Na sociálnej sieti o tom informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici. "Aj dnes je na mieste policajný výjazd a pokračuje obhliadka miesta činu," priblížila polícia s tým, že na poškodených budovách vznikla škoda v doposiaľ nevyčíslenej výške. 

Fatálne škody: Pozrite, čo
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA/Jakub Julény

Fatálne škody: Pozrite, čo
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA/Jakub Julény

Fatálne škody: Pozrite, čo
Galéria fotiek (4)
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Viacerí europoslanci žiadajú o pomoc pri financovaní následkov sobotňajšieho požiaru. V tejto veci chcú v pondelok odoslať list eurokomisárke pre kohéziu a reformy Elise Ferreirovej. Informoval o tom slovenský europoslanec Robert Hajšel (Smer-SD), ktorý list inicioval. "S následkami tak ničivého požiaru, aký včera zažila Banská Štiavnica, nemôže bojovať žiadne mesto samé. Pomôcť mu musí nielen slovenská vláda, ale aj Európska únia," skonštatoval.

V liste europoslanci žiadajú, aby Európska komisia (EK) v súčinnosti s kompetentnými orgánmi SR preskúmala možnosti využitia existujúcich finančných nástrojov EÚ, akými sú napríklad štrukturálne fondy. Hajšel avizuje, že o formách možnej pomoci bude rokovať v nasledujúcich dňoch so zástupcami EK a Európskeho parlamentu aj osobne.

Fatálne škody: Pozrite, čo všetko zničil požiar v Banskej Štiavnici! Tá sumarizácia vás rozplače

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články