Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Boris Susko upozorňuje: Verejní funkcionári musia do konca apríla podať oznámenie o majetkových pomeroch

(Zdroj: TASR/Martin Baumann)

BRATISLAVA - Verejní funkcionári musia do 30. apríla podať oznámenie o majetkových pomeroch. Za nepodanie oznámení v lehote im hrozia pokuty. Predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií Boris Susko (Smer-SD) preto pripomína funkcionárom túto ich povinnosť.

"Chcel by som upozorniť všetkých verejných funkcionárov, ktorí sú buď menovaní v ústavnom zákone, alebo spadajú pod písmeno zc) zákona, teda všetci, ktorých do funkcie buď navrhoval alebo ustanovil štát, alebo právnická osoba so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu, títo všetci sú verejní funkcionári, že sú povinní do 30. apríla každého kalendárneho roka podať oznámenie verejného funkcionára o majetkových pomeroch," upozornil Susko.

archívne video 

Vláda podporila Ficov zákon o preukazovaní pôvodu majetku

Hrozí im sankcia

Zdôraznil, že ak nepodajú oznámenie v danej lehote, hrozí im sankcia jedného mesačného platu verejného funkcionára za predchádzajúci kalendárny rok. Ak v predchádzajúcom roku nemal funkcionár príjem z takejto funkcie, alebo bol nižší ako priemerná mzda, tak je pokuta vo výške priemernej mzdy. Povinnosť podať oznámenie o majetkových pomeroch sa podľa zákona týka prezidenta SR, poslancov NR SR, členov vlády, štátnych tajomníkov, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy, sudcov Ústavného súdu SR, predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu SR, členov Súdnej rady SR, generálneho prokurátora či verejného ochrancu práv.

Podať ho musia aj verejní funkcionári

Majetkové priznanie musia podľa zákona podať napríklad aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, riaditeľ Slovenskej informačnej služby, rektori verejných vysokých škôl či šéfovia Železníc Slovenskej republiky. Ako už pripomenul Susko, podať ho musia aj verejní funkcionári, ktorých do funkcie nominoval štát alebo právnická osoba so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu.

Viac o téme: OznámenieVerejní funkcionáriMajetkové pomery
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu