Utorok, 6. december 2022. Meniny má Mikuláš, Nikolas, zajtra Ambróz.

Polícia preverí financovanie kampane neúspešného kandidáta na primátora Kusého, potvrdil Hamran

Galéria fotiek (2)
Zdroj: Topky/Maarty, Vlado Anjel

BRATISLAVA - Polícia preverí financovanie volebnej kampane neúspešného kandidáta na primátora Bratislavy Rudolfa Kusého. V piatok to potvrdil policajný prezident Štefan Hamran.


Mimoparlamentné hnutie KDH a Kusý, ktorý je dosluhujúcim starostom bratislavského Nového Mesta, mali podľa Denníka N v kampani utajiť sponzorov. Líder KDH Milan Majerský v rozhovore pre denník uviedol, že Kusý na kampaň dostal aj peniaze od darcov, ktorých nevidno na transparentných účtoch strán. Na Kusého účte sa objavilo 80.000 eur od KDH, ktoré však podľa Majerského neboli peniaze hnutia.

VIDEO Naše brány Prezídia policajného zboru sú otvorené pre každého poslanca Národnej rady, tvrdí Hamran

Kusý tvrdil, že financovanie jeho kampane je transparentné

Kusý v septembri deklaroval, že financovanie jeho kampane je transparentné. "Celá moja kampaň je financovaná prostredníctvom transparentných účtov politických strán, ktoré podporili moju kandidatúru," uviedol s tým, že informácie sa dajú ľahko overiť. Taktiež tvrdil, že čerpanie finančných prostriedkov následne prebieha v súlade so zákonmi a predpismi SR.

Kusý odvolil aj s
Galéria fotiek (2)
Kusý odvolil aj s rodinou
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

V piatok opätovne poukázal na dohodu politických strán, podľa ktorej mali na jeho kampaň prispieť určitou čiastkou. Zároveň potvrdil, že KDH prispelo sumou 105.000 eur. "O akom sponzorovi hovorí pán Majerský, nevieme. Strana KDH má svoje financovanie plne vo svojej kompetencii tak, ako aj ostatné politické strany. Nevieme ani, kto boli, sú a budú sponzori KDH. Ide o ich internú záležitosť," uviedol. Ako podotkol, kontrolu financovania politických strán pravidelne zabezpečuje štát a nevidí preto dôvod, aby akýmkoľvek spôsobom vstupoval do tejto oblasti. "Teda aj do zoznamu darcov ktorejkoľvek strany," vyhlásil.

V októbrových spojených samosprávnych voľbách Kusého podporovali strany a hnutia Sme rodina, KDH, Za ľudí, Dobrá voľba a Umiernení, Aliancia. Neskôr sa k ním pridal aj Hlas-SD. V boji o post bratislavského primátora skončil druhý so ziskom 27,72 percenta hlasov. Funkciu primátora hlavného mesta obhájil Matúš Vallo, ktorý vo voľbách získal 60,20 percenta hlasov.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články