Štvrtok29. február 2024, meniny má Radomír, zajtra Albín

Klimatická zmena nie je len sucho a teplo! Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje: Hrozí nám táto POHROMA!

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Miernejšie zimy, súvisiace s klimatickou zmenou, môžu viesť k expanzii populácie kliešťov. Ľudia tak budú viac ohrození chorobami, ktoré kliešte prenášajú. Zhodnotila to vedúca odboru pripravenosti na biologické hrozby a pandémie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Eva Chmelanová.

"Lymská borelióza a kliešťová encefalitída sú ochorenia, ktoré tu už máme, a klimatická zmena ovplyvňuje ich výskyt a počet hlásených ochorení," uviedla odborníčka. Pozorované boli podľa nej aj zmeny v rozptyle kliešťov. "Hranica rozptylu kliešťov v Európe sa posúva na sever a tiež do vyšších nadmorských výšok," ozrejmila.

Klimatická zmena nie je
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Klimatická zmena podľa ÚVZ ovplyvňuje aj poveternostné podmienky. Okrem iného ide napríklad o častejší výskyt extrémnych úhrnov zrážok spôsobujúcich dažďové a prívalové povodne. S nimi môžu byť podľa Chmelanovej spojené epidémie hnačkových ochorení či vyšší výskyt komárov v zaplavenej oblasti. "Z pohľadu infekčných ochorení v súvislosti s klimatickou zmenou, globálnym otepľovaním a vysokou migráciou obyvateľstva nemožno vylúčiť výskyt ochorení, ktoré sa na európskom kontinente bežne nevyskytujú," upozornil vedúci odboru imunizácie ÚVZ SR Ivan Bakoss.

Klimatická zmena nie je
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Youtube/Mayo Clinic)

Môže ísť napríklad o maláriu či horúčku dengue, ktoré sa v súčasnosti v Európe vyskytujú ako importované ochorenia, ktoré si človek "priviezol" z inej krajiny. "Sú spojené s cestovaním a dovolenkami v exotických krajinách," spresnil. V oboch prípadoch je prenášačom komár. V prípade malárie z rodu Anopheles, v prípade horúčky dengue z rodu Aedes. "Na rozdiel od malarických komárov sa komáre prenášajúce dengue vyskytujú v mestských aglomeráciách," doplnil odborník.

archívne video

Kliešťová meningoencefalitída má dvojfázový priebeh, upozornil primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny košickej nemocnice Ladislav Virág (Zdroj: TASR / Maroš Černý)

Viac o téme: KliešteOhrozenieKlimatická zmena
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu