Utorok, 16. august 2022. Meniny má Leonard, zajtra Milica.

Požiar v jadrovej elektrárni na Ukrajine: Radiačná situácia na Slovensku je naďalej stabilná, potvrdil Mikas

Galéria fotiek (2)
Zdroj: Topky.sk/Maarty

BRATISLAVA - Radiačná situácia je na Slovensku naďalej stabilná. Uviedol to hlavný hygienik SR Ján Mikas v súvislosti s požiarom v Záporožskej jadrovej elektrárni.


"Aj napriek už medializovaným delostreleckým útokom na Záporožskú jadrovú elektráreň neboli na našom území prostredníctvom siete včasného varovania detegované odchýlky od dlhodobých priemerov hodnôt dávkových príkonov gama žiarenia v ovzduší," povedal Mikas. Ubezpečil, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR radiačnú situáciu na Slovensku naďalej monitoruje.

meranie radiácie
Galéria fotiek (2)
meranie radiácie
Zdroj: SITA

"Pracovníci odborov radiačnej ochrany vykonávajú aj merania žiarenia gama metódou termoluminiscenčných dozimetrov v životnom prostredí na 56 monitorovacích miestach, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené na celom území Slovenskej republiky," podotkla vedúca Odboru radiačnej ochrany Veronika Drábová. Rovnaká metóda by bola podľa nej, pre vysokú citlivosť merania, použitá v núdzových situáciách aj pri zisťovaní dávkovej záťaže obyvateľov. 

 

RADIAČNÚ SITUÁCIU NA ÚZEMÍ SLOVENSKEJ REPUBLIKY NEUSTÁLE MONITORUJEME ✅ Úrad verejného zdravotníctva SR neustále...

Posted by Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky on Saturday, August 6, 2022

Monitorovanie rádioaktivity v zložkách životného prostredia a potravinového reťazca je vykonávané podľa monitorovacieho plánu. Ten zahŕňa okrem iného analýzu vody, pôdy, mlieka, potravín či krmovín. Ani v týchto zložkách nebola zistená rádioaktívna kontaminácia. Záporožská atómová elektráreň je so šiestimi blokmi a celkovým inštalovaným výkonom 6000 megawattov najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe. Rusi ju obsadili ešte začiatkom marca.    

Viac o téme:

Súvisiace články

Cena elektriny na Slovensku opäť láme rekordy, prekročila už 500 eur za MWh

Zdražovanie elektrickej energie pokračuje extrémne rýchlo. Na pražskej burze PXE sa v pondelok (15. 8.) elektrina pre Slovensko ... viac »

Najčítanejšie články