Utorok, 16. august 2022. Meniny má Leonard, zajtra Milica.

Minister Lengvarský rokoval so šéfom WHO: Témou bolo duševné zdravie či chýbajúci personál

Galéria fotiek (1)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) rokoval na bezpečnostnej konferencii Globsec 2022 Bratislava Forum s generálnym riaditeľom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedrosom Adhanomom Ghebreyesusom. Diskutovali o rozšírení spolupráce v oblasti duševného zdravia či problematike chýbajúceho zdravotníckeho personálu.


"Partneri na stretnutí diskutovali o posilnení primárnej zdravotnej starostlivosti, ako aj o oblasti duševného zdravia a psychosociálnej podpory v rámci intenzívnejšej spolupráce s WHO," spresnil komunikačný odbor rezortu. V rámci konferencie sa odprezentovali tiež výsledky výskumu Depression Scorecard, do ktorého sa zapojilo desať európskych krajín. Vyplynulo z neho, že starostlivosť o ľudí s depresiou sa musí zlepšiť.

Potrebné je systém starostlivosti zlepšiť a zmodernizovať

"Depresiou trpí 3,8 percenta ľudí na celom svete, z toho päť percent dospelých a ešte viac ľudí nad 60 rokov. Tak ako sme sa snažili riešiť pandémiu ochorenia COVID-19, musíme sa teraz zamerať na boj s týmto narastajúcim problémom, ktorý sa týka celej spoločnosti," zdôraznil člen Výkonnej rady WHO Jozef Šuvada. Aj pacientske organizácie zdôraznili, že je potrebné systém starostlivosti zlepšiť a zmodernizovať.

Téma duševného zdravia by prioritou

"Pacienti s depresiou a ich rodiny si zaslúžia rovnaký strategický plán ako pacienti s rakovinou," upozornil riaditeľ Ligy za duševné zdravie Andrej Vršanský. Téma duševného zdravia by pre Slovensko mala byť podľa štátneho tajomníka rezortu zdravotníctva Róberta Babeľu prioritou. "Chceme motivovať na spoluprácu a zlepšovanie systémov zdravotnej starostlivosti nielen v našom regióne, ale aj ďalších krajinách," dodal.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články