Pondelok, 27. jún 2022. Meniny má Ladislav, Ladislava, zajtra Beáta.

Sulík plánuje zaviesť na Slovensku prvý vodíkový vlak ešte do volieb

Prvý vodíkový vlak sa ukázal na železnici v Nitre.Galéria fotiek (6)
Prvý vodíkový vlak sa ukázal na železnici v Nitre.
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

NITRA - Cestujúci na Slovensku majú možnosť vyskúšať si prvý a jediný osobný vlak na vodíkový pohon na svete. Odbornej a širokej verejnosti ho predstaví spoločnosť Alstom v spolupráci s Francúzsko-slovenskou obchodnou komorou na Slovensku. Minister hospodárstva Richard Sulík a ďalší ľudia na jednej z najstarších železníc na Slovensku predviedli doslovnú budúcnosť slovenskej prepravy.


VIDEO Sulík predstavil nový prototyp vodíkového vlaku v Nitre, ktorý má byť budúcnosťou prepravy v tomto regióne:

Pobijeme sa o nich u nás a v Česku?

"O naše riešenie vidíme na českom a slovenskom trhu veľký záujem. Priama skúsenosť s vodíkovým vlakom dá odpovede na zostávajúce otázky našich miestnych zainteresovaných strán vrátane regionálnych prevádzkovateľov, dopravných orgánov, vládnych činiteľov s rozhodovacou právomocou, odborníkov z daného odvetvia a cestujúcich," povedal Dan Kurucz, výkonný riaditeľ Alstom v Českej republike a na Slovensku.

Sulík plánuje zaviesť na
Galéria fotiek (6)
Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Sulík si vie predstaviť tieto vlaky na našich železniciach ešte za tejto vlády

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) potvrdil záujem o spoluprácu. "Verím, že v dohľadnej dobe, do konca tohto volebného obdobia, bude vodíkový vlak premávať na trati Nové Zámky – Prievidza," povedal. Pripomenul, že v minulom roku vláda schválila národnú vodíkovú stratégiu, kde stanovila rámec aktivít, ktoré bude podporovať. "Čoskoro bude do medzirezortného pripomienkového konania a potom aj na vládu predložený akčný plán so spísanými konkrétnymi aktivitami, ktoré už rozbiehame a ktoré chceme dotiahnuť do úspešného konca. Vodíkový vlak je medzi týmito aktivitami," skonštatoval Sulík.

Sulík plánuje zaviesť na
Galéria fotiek (6)
Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Za dva dni cez región Hornej Nitry

Počas dvoch dní na Slovensku prešiel vlak Coradia iLint trasu z Prievidze cez Topoľčany, Nitru, Nové Zámky, Komárno, Dunajskú Stredu, Bratislavu až do Devínskej Novej Vsi. Vodíkový vlak sa okrem Slovenska predstaví aj v Českej republike, pričom v oboch krajinách  prejde spolu 1202 kilometrov a ťahaný lokomotívou ďalších 1184 kilometrov. Cestujúci si ho tak budú mať možnosť vyskúšať na 2386 kilometroch železničnej trate.

Sulík plánuje zaviesť na
Galéria fotiek (6)
Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Ako funguje vlak s nulovými emisiami?

Coradia iLint je prvý osobný vlak na svete poháňaný vodíkovým palivovým článkom, ktorý vyrába elektrickú energiu pre trakciu. Tento vlak s nulovými emisiami má veľmi nízku hladinu hluku, pričom výfukové plyny tvorí len para a kondenzovaná voda. Vlak je v komerčnej prevádzke v Nemecku od roku 2018 a bol testovaný aj v Rakúsku a Holandsku. Vodíkové vlaky si už objednali aj Taliansko a Francúzsko. Vlak je špeciálne navrhnutý na prevádzku na neelektrifikovaných tratiach, preto podľa slov Kurucza predstavuje ideálne riešenie pre mnohé české a slovenské trate, ktoré zostávajú neelektrifikované.

Sulík plánuje zaviesť na
Galéria fotiek (6)
Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Súvis s našou vodíkovou stratégiou

Partnerstvo spoločnosti Alstom s Českými dráhami v Českej republike a na Slovensku je v súlade s jej vodíkovou stratégiou, ktorá sa začala v roku 2014 vývojom vlaku Coradia iLint a pokračovala akvizíciou výrobcu palivových článkov Helion Hydrogen Power v roku 2021. Alstom je tiež prvým poskytovateľom vysokorýchlostných technológií v Českej republike, pričom pre České dráhy prevádzkuje sedem vysokorýchlostných vlakov Pendolino. Spoločnosť so sídlom vo Francúzsku a pôsobnosťou v 70 krajinách zamestnáva viac ako 74.000 ľudí. Skupina vykázala za fiškálny rok končiaci sa 31. marca 2022 tržby vo výške 15,5 miliardy eur.

Sulík plánuje zaviesť na
Galéria fotiek (6)
Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Sulík plánuje zaviesť na Slovensku prvý vodíkový vlak ešte do volieb

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články