Štvrtok, 11. august 2022. Meniny má Zuzana, zajtra Darina, Dárius, Dária.

Vláda dnes prerokuje opatrenia pre odídencov z Ukrajiny či viaceré investičné pomoci

Na snímke predseda vlády SR Eduard HegerGaléria fotiek (1)
Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger
Zdroj: FOTO TASR - Pavol Zachar

BRATISLAVA - Riešenie viacerých okruhov problémov v oblasti sociálnych vecí a rodiny, súvisiacich s prílevom odídencov z Ukrajiny, je cieľom návrhu zákona o niektorých opatreniach v sociálnej oblasti v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Na stredajšie rokovanie vlády ho predkladá ministerstvo práce. Súčasné navrhuje k právnej norme skrátené legislatívne konanie.


Kabinet by mal tiež rozhodnúť o viacerých návrhoch na štátnu investičnú pomoc, ktoré pripravilo ministerstvo hospodárstva. Rezort predkladá stimuly pre päť firiem v celkovej sume takmer 25 miliónov eur.

Rezort hospodárstva predstaví novelu zákona

Vyčlenenie vývozu a transferu pyrotechnických výrobkov z územia SR z licenčného konania, odstránenie povinnosti predkladať niektoré prílohy k žiadostiam o udelenie licencií či skrátenie lehoty na udelenie licencie. Aj tieto zmeny prináša novela zákona o obchodovaní s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov, ktorú rovnako predkladá rezort hospodárstva.

Verejná správa v minulom roku hospodárila so schodkom 5,973 miliardy eur, čo predstavovalo 6,2 % hrubého domáceho produktu (HDP). Pôvodný rozpočet schválený v decembri 2020 pritom predpokladal deficit na úrovni 7,4 % HDP a počas roka sa pre očakávané vyššie výdavky na protipandemické opatrenia ešte navýšil na 10,6 % HDP. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v návrhu záverečného účtu SR za rok 2021, o ktorom by mala v stredu tiež rokovať vláda.

Riešiť budú aj Stratégiu kybernetickej obrany krajiny

Kabinet sa má zaoberať aj návrhom Stratégie kybernetickej obrany SR. Dokument, predložený Ministerstvom obrany (MO) SR,  predpokladá rozvíjanie kybernetických spôsobilostí Ozbrojených síl SR, ale i užšiu spoluprácu medzi vojenským a civilným sektorom v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Ministri majú tiež schvaľovať štátny program sanácie environmentálnych záleží na najbližšie päťročné obdobie. Materiál predpokladá, že výdavky na sanácie dosiahnu do roku 2027 výšku 636,05 milióna eur. Envirorezort predkladá na rokovanie aj druhú aktualizáciu národného vodného plánu. Investíciu na opatrenia, ktoré majú zabezpečiť dosiahnutie dobrého stavu vôd do konca roka 2027, v ňom odhaduje na vyše 1,7 miliardy eur.

Prerokujú zmenu účelového použitia prostriedkov pre SND

Vláda má takisto schvaľovať zmenu účelového použitia prostriedkov pre SND. Nevyužitý zostatok z alokácie, ktorá mala byť použitá pôvodne pre projektovú prípravu rekonštrukcie historickej budovy SND, má poslúžiť na prípravu projektu obnovy a modernizácie Umelecko-dekoračných dielní.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články