Utorok, 24. máj 2022. Meniny má Ela, Vanesa, zajtra Urban.

Výbuch podmorskej sopky ovplyvnil aj Slovensko: Zasiahli nás dve tlakové vlny!

Výbuch podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apaiGaléria fotiek (3)
Výbuch podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai
Zdroj: Facebook/Slovenský hydrometeorologický ústav

BRATISLAVA - Tlaková vlna spôsobená výbuchom podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, vzdialenej 17-tisíc kilometrov, dorazila v sobotu (15. 1.) večer aj nad Slovensko. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti s tým, že v nedeľu nadránom zaevidoval aj príchod druhej vlny.


Podľa slov SHMÚ dorazila prvá tlaková vlna po výbuchu sopky na Slovensko v sobotu večer okolo 19.15 h SEČ a na viac ako dve hodiny "rozkmitala" na meteorologických staniciach hodnoty tlaku vzduchu. Prvej tlakovej vlne tak trvalo niečo viac ako 14 hodín, aby sa z oblasti erupcie dostala až nad Slovensko. "O necelých sedem hodín neskôr (v nedeľu ráno o 2.00 h SEČ) dorazila z opačnej strany aj druhá vlna, ktorá k nám putovala po dlhšej dráhe," dodal ústav.

Výbuch podmorskej sopky ovplyvnil
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Facebook/Slovenský hydrometeorologický ústav

Prvá a druhá vlna boli odlišné 

Skonštatoval tiež, že prvá vlna sa prejavila pomerne rýchlym nárastom tlaku vzduchu a následným poklesom. "Druhá vlna sa na rozdiel od prvej prejavila skôr výraznejším poklesom tlaku vzduchu, ktorý na niektorých meteorologických staniciach pretrval aj dlhšiu dobu," dodali meteorológovia. 

Výbuch podmorskej sopky ovplyvnil
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Facebook/Slovenský hydrometeorologický ústav

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články