Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

AKTUÁLNE Ďalšie rozhodnutie v kauze zmenky: Kočnerov kamarát Štefan Ágh je vinný!

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: Topky/Vlado Benko Jr. )

PEZINOK - Špecializovaný trestný súd v Pezinku rozhodol, že Štefan Ágh je vinný v kauze televíznkych zmenie. Odsúdil ho na 13 rokov väzenia. Rozsudok nie je právoplatný.

Štefan Ágh chodil ako verejnosť aj na pojednávanie s Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom

archívne video

Štefan Ágh po pojednávaní: Chodím sem, aby som vedel, čo sa tu deje

Špecializovaný trestný súd v Pezinku rozhodol o Kočnerovom kamarátovi Štefanovi Ághovi v kauze televíznych zmeniek. Uznal ho vinným a odsúdil na 13 rokov väzenia. Rozsudok nie je právoplatný, Ágh sa môže odvolať. Osobne si ho vypočuť neprišiel. 

Obžalobu v tejto veci podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta 22. júna minulého roku. Obžalovaný doteraz svoju vinu popiera. ŠTS ukončil dokazovanie v prípade 28. septembra. Čítali sa písomné dôkazy, ktoré navrhol prokurátor Šanta, ako aj obhajca obžalovaného Štefan Neszméry. Malo ísť o dôkazy - tajné správy Slovenskej informačnej služby (SIS) k existencii zmeniek.

Proces zmeniek pokračuje, Štefan Ágh sa dostavil pred súd: Kováčik a Fiľo o kauze vedeli len z médií

Vypovedala aj znalkyňa z Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru SR. Z časti čítania dokumentov bola vylúčená verejnosť. Následne 29. septembra predniesli svoje záverečné reči obžalovaný, jeho obhajca a prokurátor Šanta, ako aj právni zástupcovia TV Markíza. Šanta navrhol Štefanovi Ághovi 14 rokov odňatia slobody.

Trest by si mal odpykať, ako navrhoval prokurátor vo svojej záverečnej reči, v ústave so stredným stupňom stráženia. Navrhol súdu, aby ho uznal za vinného za obzvlášť závažný trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov spolupáchateľstvom. Zároveň navrhol súdu uložiť mu trest vo výške 5000 eur a ochranný dohľad.

AKTUÁLNE Ďalšie rozhodnutie v
Zobraziť galériu (2)
Štefan Ágh na chodil aj na pojednavanie s Marianom Kočnerom a Pavlom Rusko  (Zdroj: Topky/Maarty)

Šanta zdôraznil, že miera zavinenia u obžalovaného bola neporovnateľne nižšia ako o odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera a bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska v kauze zmeniek. V prípade vypovedali viacerí bývalí riaditelia TV Markíza a iní svedkovia. Obžalovaný vinu popiera a vyhlasuje, že žiadne zmenky v sume 34,5 milióna eur nesfalšoval a sú pravé.

V minulosti figuroval ako obvinený v kauze, v ktorej v januári Najvyšší súd SR právoplatne odsúdil Ruska a Kočnera na 19-ročné tresty odňatia slobody. Štefana Ágha, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Kočnera, napokon vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

Viac o téme: ZmenkyPezinokŠpecializovaný trestný súdŠtefan Ágh
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu