Štvrtok22. február 2024, meniny má Etela, zajtra Roman, Romana

Takmer po roku pojednávaní vynesú verdikt v KAUZE ZMENKY: Štefanovi Ághovi hrozí 14 rokov za mrežami

Štefan Ágh Zobraziť galériu (2)
Štefan Ágh (Zdroj: FOTO TASR - Jakub Kotian)

BRATISLAVA - Po takmer roku pojednávaní vynesie v utorok (12.10.) senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku rozsudok nad Štefanom Ághom, obžalovaným v kauze falšovania dvoch televíznych zmeniek TV Markíza.

Obžalobu v tejto veci podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta 22. júna minulého roku. Obžalovaný doteraz svoju vinu popiera. ŠTS ukončil dokazovanie v prípade 28. septembra. Čítali sa písomné dôkazy, ktoré navrhol prokurátor Šanta, ako aj obhajca obžalovaného Štefan Neszméry. Malo ísť o dôkazy - tajné správy Slovenskej informačnej služby (SIS) k existencii zmeniek. Vypovedala aj znalkyňa z Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru SR. Z časti čítania dokumentov bola vylúčená verejnosť.

Následne 29. septembra predniesli svoje záverečné reči obžalovaný, jeho obhajca a prokurátor Šanta, ako aj právni zástupcovia TV Markíza. Šanta navrhol Štefanovi Ághovi 14 rokov odňatia slobody. Trest by si mal odpykať, ako navrhoval prokurátor vo svojej záverečnej reči, v ústave so stredným stupňom stráženia. Navrhol súdu, aby ho uznal za vinného za obzvlášť závažný trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov spolupáchateľstvom.

Takmer po roku pojednávaní
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Topky/Vlado Benko Jr. )

Zároveň navrhol súdu uložiť mu trest vo výške 5000 eur a ochranný dohľad. Šanta zdôraznil, že miera zavinenia u obžalovaného bola neporovnateľne nižšia ako o odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera a bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska v kauze zmeniek.

V prípade vypovedali viacerí bývalí riaditelia TV Markíza a iní svedkovia. Obžalovaný vinu popiera a vyhlasuje, že žiadne zmenky v sume 34,5 milióna eur nesfalšoval a sú pravé. V minulosti figuroval ako obvinený v kauze, v ktorej v januári Najvyšší súd SR právoplatne odsúdil Ruska a Kočnera na 19-ročné tresty odňatia slobody. Štefana Ágha, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Kočnera, napokon vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

Viac o téme: ZmenkyRozsudokKauzaTV MarkízaŠtefan Ágh
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu