Streda, 1. december 2021. Meniny má Edmund, zajtra Bibiana.

Strana SaS si myslí, že je najvyšší čas osamostatniť Úrad inšpekčnej služby od ministerstva vnútra

 SaS
SaS
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
16.06.2021 11:20

BRATISLAVA - Koaličná SaS považuje súčasný stav a postavenie Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) za neudržateľné. Tvrdí, že je najvyšší čas úrad osamostatniť od Ministerstva vnútra SR. Navrhuje, aby išlo o samostatný štátny orgán. Informoval o tom hovorca SaS Ondrej Šprlák.


„Teraz je najvyšší čas na zmenu. Odvolávanie Adriána Sz. potvrdzuje nevyhnutnosť legislatívnej úpravy," skonštatoval podpredseda Národnej rady (NR) SR Milan Laurenčík (SaS). Pripomenul, že osamostatnenie bolo súčasťou volebného programu SaS. Záväzok prehodnotiť postavenie a činnosť ÚIS a na základe výsledkov analýzy a legislatívnymi opatreniami zabezpečiť jeho väčšiu nezávislosť a efektivitu je tiež súčasťou programového vyhlásenia vlády.

SaS považuje za správne, že Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť v stredu odporučil odvolať obvineného Adriána Szabóa z funkcie riaditeľa ÚIS. Podľa predsedníčky poslaneckého klubu a členky výboru Anny Zemanovej ide o správny krok v pokračovaní vo zvyšovaní dôvery občanov v bezpečnostné zložky štátu a spravodlivosť. "V takýchto prípadoch, aj keď platí prezumpcia neviny, musí byť vyvodená personálna a politická zodpovednosť a takíto verejní činitelia musia byť zbavení svojich funkcií,“ zdôvodnila.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články