Piatok, 25. jún 2021. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

KORONAVÍRUS Mnohí nezaočkovaní chcú podvodom získať potvrdenie o očkovaní, upozorňujú lekári

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
17.05.2021 11:10

BRATISLAVA – Na Slovensku sa zvyšuje sa počet občanov, ktorí nie sú zaočkovaní, ale chcú podvodným spôsobom získať potvrdenie o absolvovaní očkovania proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková.


Priblížila, že takíto ľudia predkladajú rôzne druhy potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, u ktorých nie je možné overiť, či pochádzajú z vakcinačného centra, pretože každé centrum vydáva vlastný typ potvrdenia. „SVLS preto upozorňuje zdravotníckych pracovníkov, ktorí očkovaciu látku proti COVID-19 občanovi nepodali, aby nevykonávali žiadne záznamy do medzinárodného očkovacieho preukazu,“ zdôraznila.

Spoločnosť poukázala na to, že administratívny úkon vykoná a je zaň plne zodpovedný očkujúci lekár. Pokiaľ by bol na iných zdravotníkov vyvíjaný nátlak, je potrebné kontaktovať políciu, upozornila. V prípade, že o to občan požiadal, vakcinačné centrá podľa spoločnosti všeobecných lekárov musia zapísať a potvrdiť očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

„Vzťahuje sa na ne aj povinnosť zaznamenať očkovanie, opečiatkovať a vlastnoručne podpísať záznam do medzinárodného očkovacieho preukazu, ak zdravotnícki pracovníci centra očkovanie indikovali, vykonali a ak o to občan požiada,“ podotkla Palušková, podľa ktorej  sa takáto zodpovednosť nemôže preniesť na žiadneho iného zdravotníckeho pracovníka, ktorý očkovanie nevykonal. Medzinárodný očkovací preukaz vydaný na Slovensku je v slovenskom, anglickom a francúzskom jazyku.  


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články