Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Minister Naď po mimoriadnom zasadnutí NATO: Slovensko stiahne vojakov z Afganistanu

Zdroj: Topky/Maarty
15.04.2021 07:59

BRATISLAVA - Minister obrany SR Jaroslav Naď sa dnes prostredníctvom videokonferencie zúčastnil na mimoriadnom zasadnutí Severoatlantickej rady s ministrami obrany a zahraničných vecí členských krajín NATO. Ústrednou témou formátu bolo pôsobenie spojeneckých vojsk Aliancie v operácii v Afganistane.


"Dnešné rozhodnutie NATO o začatí sťahovania síl z Afganistanu je dôkazom toho, že naše pôsobenie prináša konkrétne výsledky v podobe nastolenia udržateľného relatívne bezpečného stavu. Aj vďaka slovenským príspevkom v operácii sa podarilo zabrániť teroristickým skupinám získať v krajine útočisko," povedal šéf rezortu obrany, ktorého na rokovaní sprevádzal aj štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

"Cítime zadosťučinenie, že situácia v krajine a prebiehajúce mierové rokovania nám umožňujú prijať rozhodnutie o postupnom ukončení takmer 20-ročného pôsobenia NATO v Afganistane," uviedol na rokovaní rady minister obrany. Zároveň upresnil, že bezpečné sťahovanie našich síl bude realizované medzi 1. májom až 11. septembrom 2021.

Rezort obrany spolu s ostatnými spojencami a partnermi naplánuje nasledujúce kroky smerujúce k stiahnutiu našich vojakov z oblasti tak, aby v krajine nedošlo k ohrozeniu dosiahnutých výsledkov, ale naopak, k udržateľnému relatívne bezpečnému stavu. Na záver rokovania minister Naď potvrdil, že rezort obrany a Slovenská republika budú aj naďalej podporovať národné bezpečnostné zložky Afganistanu tak, aby boli schopné zaručiť bezpečnosť krajiny a obyvateľov.

Slovensko k stabilizácii Afganistanu významne prispelo účasťou v operáciách medzinárodného krízového manažmentu, a to rozvojovou a humanitárnou pomocou, ako aj budovaním afganských národných kapacít.

Slovensko podporilo spoločné rozhodnutie spojencov

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus sa spolu s ministrom obrany SR Jaroslavom Naďom zúčastnil 14. apríla 2021 prostredníctvom videokonferencie na mimoriadnom zasadnutí Severoatlantickej rady s ministrami obrany a zahraničných vecí členských krajín NATO.

Hlavnou témou zasadnutia bolo ďalšie pôsobenie vojenských síl spojencov v Afganistane, kde pôsobí výcviková misia NATO, v ktorej pôsobia aj príslušníci Ozbrojených síl SR. Na zasadnutí sa spojenci dohodli na začatí procesu ukončenia tejto misie a sťahovaní síl z Afganistanu. Zároveň sa zhodli, že medzinárodné spoločenstvo z Afganistanu neodchádza a bude naďalej podporovať mierový proces v krajine, demokratickú transformáciu spoločnosti, ekonomický rozvoj a bezpečnosť jej obyvateľov.

"Zasadnutie NATO som využil aj na odsúdenie krokov Ruska namierených voči NATO, našim spojencom a partnerom, osobitne v súčasnosti na území Ukrajiny a v blízkosti jej hraníc. Rozhodne odsudzujeme destabilizačné aktivity Ruska ohrozujúce územnú celistvosť a nezávislosť nášho suseda a spolu s ostatnými spojencami vyzývame Rusko na deeskaláciu situácie a rešpektovanie svojich záväzkov. Zhodli sme sa, že našu spoluprácu s Ukrajinou ďalej posilníme," zdôraznil M. Klus.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články