Streda, 14. apríl 2021. Meniny má Justína, zajtra Fedor.

KORONAVÍRUS Situácia v nemocniciach je vážna: V Prešove sú lôžka obsadené na 75 percent

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove
Zdroj: TASR – František Iván
25.02.2021 16:56

PREŠOV - Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove má obsadené lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19 na 75 percent. Celkovo je v nemocnici pre nich vyčlenených 179 lôžok. Ako uviedla vedúca sekretariátu nemocnice Beáta Mazurová, v nemocnici je k štvrtku hospitalizovaných 133 pacientov s ochorením COVID-19.


Na covidovom oddelení je hospitalizovaných 111 pacientov, z nich 90 sú pozitívni a 21 suspektní. Štrnásť pozitívnych pacientov a jeden suspektný je hospitalizovaných na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny s podporou umelej pľúcnej ventilácie. Deviati pozitívne testovaní pacienti a jeden negatívne sú na covidovej jednotke intenzívnej starostlivosti. K štvrtku evidujú 45 zamestnancov s pozitívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19. Nemocnica má celkovo viac ako 2500 zamestnancov.

V Žiline klesá vek hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19

V covidových pavilónoch Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina sa za posledný mesiac znížil vek hospitalizovaných pacientov. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej išlo v predchádzajúcom období prevažne o 70 až 80-ročných pacientov. Aktuálne je tretina mužov a žien s ochorením COVID-19 vo veku od 60 do 69 rokov a do totožnej vekovej kategórie sa posunula krivka úmrtí. Doplnila, že v pandemických pavilónoch nemocnice sa momentálne nachádza 90 pacientov s ochorením COVID-19, z nich osem s potrebou ventilácie. "Lôžka jednotky intenzívnej starostlivosti a s pripojením na umelú pľúcnu ventiláciu sú permanentne obsadené. Pokiaľ sa posteľ uvoľní, do pár hodín ju zaplní ďalší pacient," uviedla Záteková.

"Najhoršia situácia bola u nás na prelome decembra a januára, keď išiel personál na úplné dno svojich síl, a to psychicky i fyzicky. Následne sa stav na chvíľu stabilizoval, kapacitne sme dokázali vypomôcť iným nemocniciam, no február nás opäť vrátil späť," podotkol generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek. Upozornil, že vážny priebeh ochorenia nového koronavírusu sa dnes už netýka len seniorov. "V nemocnici končia čoraz mladší pacienti, sú v zanedbanom stave, mnohokrát nedostali správnu alebo žiadnu ambulantnú liečbu. A, žiaľ, každý štvrtý hospitalizovaný pacient to nezvládne, zomiera. Pritom tu nehovoríme iba o starých a chorých ľuďoch, rastie počet pacientov vo veku okolo 40 až 60 rokov," priblížil Stalmašek.

V troch covidových zónach žilinskej nemocnice pre dospelých zaznamenali od októbra 2020 do 20. februára 2021 už 885 hospitalizácií. "Najmladšia pacientka bola vo veku 20 rokov, najstaršia mala 96. Kritický zdravotný stav necelých desiatich percent z prijatých pacientov si vyžiadal napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Pričom takmer tri štvrtiny z nich napriek liečbe a starostlivosti ochorenie nakoniec neprekonali," dodala hovorkyňa nemocnice.

"V tomto prípade sa netreba spoliehať na mladší vek, bohužiaľ, aj tu sa nám veková krivka posúva. Na prístroje sme museli pripojiť napríklad i dve 33-ročné ženy, rovnako niekoľko štyridsiatnikov, ktorých organizmus to už sám neudýchal. Len v tejto chvíli je z ôsmich pacientov pripojených na umelú pľúcnu ventiláciu až päť mladších ako 60 rokov. Momentálne najmladší je vo veku 44 rokov," upozornila Stanislava Petrášová, lekárka poverená vedením COVID pavilónu A v žilinskej nemocnici.

Mesto Považská Bystrica zakúpilo nemocnici dva pľúcne ventilátory

Mesto Považská Bystrica zakúpilo pre miestnu nemocnicu s poliklinikou (NsP) dve umelé pľúcne ventilácie. Reagovalo tak na veľmi zlú situáciu v zdravotníckom zariadení v súvislosti s hospitalizovanými pacientmi s ochorením COVID-19. Informovala o tom vo štvrtok považskobystrická radnica. "Ide o dobrú a potrebnú investíciu. Cesty a chodníky môžeme opraviť aj za dva roky, ale ľudské životy nám už nikto nevráti," zdôraznil primátor Karol Janas.

Na kúpe prístrojov sa mesto dohodlo s riaditeľom nemocnice Igorom Steinerom. Ide o výrobky slovenskej spoločnosti, investícia radnice predstavuje 52.000 eur. Zakúpením prístrojov na liečbu ochorenia COVID-19 reaguje samospráva na situáciu v nemocnici, ktorá sa tam podľa nej za posledný týždeň radikálne zhoršila. Kým minulú sobotu (20. 2.) mali hospitalizovaných 108 pacientov na covidových oddeleniach, v súčasnosti je ich 125. Pacienti sú vo vážnom stave a mnohí z nich potrebujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, dodala radnica.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články