°C

Pondelok, 1. marec 2021. Meniny má Albín, zajtra Anežka.

Kľúčom k odzbrojovaniu je Zmluva o nešírení jadrových zbraní, vyhlásil Korčok

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
23.02.2021 17:44

ŽENEVA - Medzinárodné spoločenstvo potrebuje potvrdiť ústrednú úlohu Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT) ako kľúčového nástroja pre odzbrojovanie a režim nešírenia jadrových zbraní. Na Konferencii o odzbrojovaní v švajčiarskej Ženeve to v utorok po slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Informoval o tom tlačový odbor MZVEZ SR.


"Slovensko podporuje vyvážený prístup ku všetkým trom pilierom NPT - jadrového odzbrojenia, nešírenia jadrových zbraní a mierového využívania jadrovej energie," povedal Korčok. Vo svojom vystúpení Korčok vyjadril obavy z porušovania jadrovej dohody svetových mocností s Iránom (JCPOA) a vyzval na prijatie "krokov k budovaniu dôvery", ktoré majú viesť k postupnej denuklearizácii Kórejského polostrova.

Šéf slovenskej diplomacie tiež opätovne privítal predĺženie zmluvy New START medzi USA a Ruskom o znížení počtu strategických jadrových zbraní. Tento krok podľa neho vedie nielen k nastoleniu pozitívneho tónu pre prácu Konferencie o odzbrojení, ale aj hodnotiacej konferencie NPT, ktorá sa uskutoční v auguste.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články