°C

Utorok, 2. marec 2021. Meniny má Anežka, zajtra Bohumil, Bohumila.

KORONAVÍRUS Európska únia pomáha pri nasadení lekárskeho tímu z Rumunska na Slovensko

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
23.02.2021 13:56

BRUSEL - Európska komisia (EK) víta informácie o cezhraničnom presune lekárskych tímov na Slovensko, ktoré požiadalo o pomoc v boji proti koronavírusovej pandémii, ako aj správy o zaslaní ďalšej zdravotnej pomoci pre Srbsko.


Komisia v utorkovej správe pre médiá ďalej spresnila, že EÚ koordinuje nasadenie lekárskeho tímu z Rumunska na Slovensko s cieľom pomáhať pri liečbe pacientov s covidom nachádzajúcich sa na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Na základe žiadosti Slovenska v rámci Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany sa Rumunsko rozhodlo pomôcť a navrhlo vyslať do slovenských nemocníc tím piatich lekárov a deviatich zdravotných sestier špecializovaných na intenzívnu starostlivosť.

"Chcel by som poďakovať Rumunsku za vyslanie lekárskeho tímu do Bratislavy na podporu liečby pacientov s ochorením COVID-19, čím sa opäť potvrdila solidarita Európskej únie. Rovnako aj ochranné masky a rukavice zaslané Srbsku pomôžu chrániť zdravotnícky personál bojujúci proti covidu v tejto krajine," uviedol eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič.

Členské štáty EÚ môžu prostredníctvom mechanizmu v oblasti civilnej ochrany požiadať o financovanie na podporu prepravy pacientov do inej členskej krajiny a prepravy zdravotníckeho personálu a lekárskych tímov. Od vypuknutia pandémie nového koronavírusu eurokomisia prostredníctvom tohto nástroja núdzovej pomoci pomohla už 13 členským štátom EÚ riešiť rôzne krízové situácie spôsobené ochorením COVID-19.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články