Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

MAFIÁNSKY BOSS košického podsvetia zomiera! Súd rozhodne, čo s ním bude ďalej

Súd rozhodoval o podmienečnom prepustení bývalého bossa košického podsvetia.
Súd rozhodoval o podmienečnom prepustení bývalého bossa košického podsvetia.
Zdroj: Topky/Miro Vacula
19.02.2021 17:59

KOŠICE - Okresný súd Košice II v piatok rozhodol o prerušení výkonu odňatia slobody pre Dušana Borženského na jeden rok, a to vzhľadom na jeho zlý zdravotný stav. Uznesenie súdu nie je právoplatné, prokurátor proti nemu podal sťažnosť. O jeho dočasnom prepustení na slobodu bude opäť rozhodovať krajský súd (KS).


Borženský, v minulosti označovaný za mafiánskeho bossa košického podsvetia, si odpykáva 23-ročný trest za spolupáchateľstvo v prípade troch vrážd. Za mrežami je už približne 20 rokov. Z dôvodu onkologického ochorenia je v súčasnosti hospitalizovaný v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne, umiestnený je v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou v okrese Trnava.

Ako uviedla predsedníčka senátu, jeho zdravotný stav je zlý. „Liečba síce je zabezpečovaná v oblasti biologických potrieb odsúdeného, avšak v sociálnej oblasti a oblasti psychologického poradenstva a duchovných potrieb nie je poskytovaná v prostredí, v ktorom sa Borženský nachádza,“ povedala. Pripomenula, že konanie trvá rok a zatiaľ sa k právoplatnému rozhodnutiu nedospelo.

Dušan Borženský alias Borža
Zdroj: Miro Vacula

Verejnosť bola z pojednávania vylúčená, a to vzhľadom na citlivé informácie o zdravotnom stave, ako aj nepriaznivú epidemiologickú situáciu. Podľa predsedníčky senátu bolo piatkové dokazovanie doplnené aj o lekárske správy. „Klient zomiera a každé predlžovanie tohto jeho stavu vo väznici považujem za neľudské, nehumánne a porušujúce jeho základné práva,“ povedal obhajca Borženského Tibor Bacsó.

Súd schválil dohodu o vine a treste Dušana Borženského v kauze vraždy

S návrhom na prerušenie väzenia na účely jeho liečby prišlo občianske združenie Maják nádeje, s ktorým Borženský spolupracuje. Okresný súd sa s tým stotožnil v marci minulého roka, mesiac nato však krajský súd rozhodnutie o ročnom prerušení výkonu odňatia slobody pre Borženského zrušil. Odsúdený, známy pod prezývkou Borža, sa k žiadosti Majáka pripojil začiatkom tohto roka.

Súd rozhodoval o podmienečnom
Zdroj: Topky/Miro Vacula

O podmienečné prepustenie z väzenia v minulosti žiadal aj samotný Borženský. Ako Bacsó potvrdil, takúto žiadosť najnovšie podal v mieste aktuálneho výkonu trestu. „Je tam nariadený termín verejného zasadnutia, no v danom štádiu jeho zdravotného stavu si dovolím tvrdiť, že sú dôležité už ani nie mesiace, ale dni,“ dodal.

Borženského odsúdili za spoluúčasť na vraždách Jána Kromku a Karola Kolárika. Priznal sa k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000, pričom uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry.


Galéria

Súd rozhodoval o podmienečnom Súd rozhodoval o podmienečnom Dušan Borženský alias Borža

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články