Utorok, 20. apríl 2021. Meniny má Marcel, zajtra Ervín.

KORONAVÍRUS v Sačurove neutícha: VIDEO Vyskytli sa nové prípady, rómska osada ostáva uzatvorená

Uzavretá rómska osada Sačurov
Uzavretá rómska osada Sačurov
Zdroj: TASR - Roman Hanc
12.02.2021 13:40

SAČUROV – Rómska osada v obci Sačurov v okrese Vranov nad Topľou ostáva naďalej uzatvorená. Krízový štáb obce v piatok rozhodol, že karanténa tam potrvá do 24. februára. Vo štvrtok (11. 2.) tam testovali jej obyvateľov. Ďalšie testovanie sa uskutoční 22. februára a bude určené pre tých, ktorí boli doteraz negatívne testovaní alebo obyvatelia nad desať rokov, ktorí testovaní ešte neboli.


"Tento týždeň na rozdiel od prechádzajúceho sa prišlo z našej osady menej ľudí testovať, a teda bolo aj menej pozitívnych. Otestovali sme 298 ľudí, z toho 85 bolo pozitívnych," skonštatoval starosta Peter Barát.

Uzavretá rómska osada Sačurov
Zdroj: TASR - Roman Hanc

Podľa Márie Husárovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) vo Vranove nad Topľou, väčšina z pozitívne testovaných osôb má bezpríznakový priebeh ochorenia alebo len mierne príznaky. Ako povedala, vo štvrtok vykonali aj 20 PCR testov, aby zistili či nejde o britskú mutáciu nového koronavírusu.

Podľa Baráta počas karantény obec zabezpečuje ľuďom v osade drevo a pitnú vodu. V rámci projektu Zdravé regióny a za pomoci úradu splnomocnenca pre rómske komunity bola zabezpečená potravinová pomoc a hygienické potreby, ktoré ľudia dostali počas testovania.

Uzavretá rómska osada Sačurov
Zdroj: TASR - Roman Hanc

"Budúci týždeň od 18. dňa v mesiaci nás čaká vyplácanie dávok, takže určite to bude pestrejšie aj pre nás. Zabezpečili sme unimobunku, ktorú sme dali doviezť do tesnej blízkosti rómskej osady. S vedením pošty sme sa dohodli, že vyplácanie sociálnych dávok by sa mohlo riešiť v tejto unimobunke. To už po vlastnej línii si musí riešiť vedenie pošty, ako a kedy to bude nasmerované k týmto ľuďom," doplnil Barát.

Uzavretá rómska osada Sačurov
Zdroj: TASR - Roman Hanc

O uzatvorení osady, v ktorej žije približne 750 ľudí, rozhodol okresný krízový štáb 3. februára na základe toho, že sa v nej potvrdila pozitivita na ochorenie COVID-19 u 113 spomedzi 414 otestovaných osôb.


Galéria

Uzavretá rómska osada Sačurov Uzavretá rómska osada Sačurov Uzavretá rómska osada Sačurov Uzavretá rómska osada Sačurov

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články