Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Slovensko z eurofondov prišlo nenávratne o 1 miliardu eur, tvrdí SaS: Remišová to odmieta

Lucia Ďuriš Nicholsonová a Jana Bittó Cigániková
Lucia Ďuriš Nicholsonová a Jana Bittó Cigániková
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
08.02.2021 13:23

BRATISLAVA - Slovensko z eurofondov prišlo nenávratne o 1 miliardu eur, pretože do konca roku 2020 nezabezpečilo v Európskom fonde regionálneho rozvoja jej realokáciu. Uviedla to na brífingu strany SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa za SaS a predsedníčka Výboru Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci, za účasti Jany Bittó Cigánikovej, predsedníčky Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo.


"Realokovať, teda presúvať odtiaľ, kde peniaze nemíňame, tam, kde ich potrebujeme, sme mohli len do roku 2020. Každý rok možno len určitú časť. Na rok 2020 to bola 1 miliarda eur. V momente, keď sme ju nepresunuli, sme o ňu prišli, musíme ju vrátiť. Tá je nenávratne preč, keďže sme ju nerealokovali, tak sme o ňu prišli," priblížila Ďuriš Nicholsonová. SR musí podľa nej pri čerpaní fondov EÚ "odhodiť rezortizmus".

Podľa Ďuriš Nicholsonovej sú v spomínanom fonde "zabetónované" ešte 4 miliardy eur, ale možno ich míňať len na to, na čo je EFRR primárne určený. "Dokonca my tie peniaze nemôžeme posúvať ani v rámci prioritných osí. V praxi to znamená, že nebudeme vedieť minúť 4 miliardy eur, keď za 7 rokov sme boli schopní minúť iba 2 miliardy eur," poznamenala.

To sa bude dať podľa nej zabezpečiť jedine tak, že sa všetky sily sústredia do toho, aby sa v čo najväčšej možnej miere zapojili do čerpania kraje, obce a mestá. Musí sa im poslať personál, ktorý im pomôže napísať projekty, aby vedeli zareagovať na výzvy. "Musíme proces odbyrokratizovať. Jedine tak ešte zachránime nejaké miliardy eur zo starého programovacieho obdobia, ktoré sú v EFRR. Presúvať peniaze v ňom už nemôžme," podčiarkla poslankyňa EP.

Podľa nej o realokácii vedelo aj Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. "Konkrétne o tejto (spomínanej) realokácii bola informovaná vicepremiérka Veronika Remišová," zdôraznila Ďuriš Nicholsonová.

Slovensko z eurofondov prišlo
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Ľudia z Európskej komisie sú podľa europoslankyne "zúfalí z postupov slovenských orgánov" pri čerpaní eurofondov. "My sa sústreďujeme na peniaze z fondu obnovy, ale zabúdame na miliardy, ktoré nám ležia v šuflíkoch, lebo sú nevyčerpané a musia sa dostať k ľuďom. Napríklad (minister práce Milan) Krajniak peniaze v Európskom sociálnom fonde nemá a potrebuje ich. On zabezpečuje štátnu pomoc, ktorá ide za živnostníkmi, za tými, ktorí sú na SOS-dávkach, za tými ktorí reálne uviaznu v pasci chudoby," upozornila Ďuriš Nicholsonová.

Aj podľa slov Bittó Cigánikovej SR nedostatočne využíva európske peniaze v zdravotníctve, napríklad na pomoc nemocniciam extrémne zaťaženým pacientmi s ochorením COVID-19. "My sme sa na vláde a na pandemickej komisii niekoľkokrát pýtali, prečo sa zahraničná pomoc nevyužíva. Vyhodnotili sme to tak, že vnútorná komunikácia neprináša osoh. Veríme, že ak problematika bude pod verejnou kontrolou, tak sa (ako Slováci) 'nakopneme' a eurofondy a európsku pomoc budeme využívať lepšie," doplnila poslankyňa NR SR.

Vicepremiérka to odmieta

Nie je pravdou, že Slovensko miliardu eur z eurofondov nerealokovalo na boj s ochorením COVID-19, na tlačovej konferencii strany SaS odznelo mnoho zavádzajúcich informácií. Uviedla to vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová počas pondelkovej tlačovej konferencie v reakcii na vyhlásenia europoslankyne za SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej a predsedníčky zdravotníckeho parlamentného výboru Jany Bittó Cigánikovej.


Galéria

Lucia Ďuriš Nicholsonová a

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články