°C

Piatok, 5. marec 2021. Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav.

Slovenský vedecký svet smúti: Opustila nás významná archeologička

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
05.01.2021 20:19

BRATISLAVA - Vo veku 86 rokov zomrela v nedeľu (3.1.) slovenská archeologička, historička a pedagogička Tatiana Štefanovičová. Slovenská archeologická spoločnosť pri SAV o tom informuje na svojom webe, Zároveň to potvrdil aj riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied Matej Ruttkay.


"Pani profesorka patrí určite k najstarším a najzaslúžilejším archeologičkám na Slovensku," uviedol Ruttkay. Jej pohreb sa bude konať 14. januára o 13.30 h v Bratislavskom krematóriu, doplnila hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Lenka Miller.

"Profesorka Tatiana Štefanovičová bola vynikajúca, medzinárodne uznávaná archeologička, historička, špecialistka na stredovekú architektúru a zároveň aj skvelý človek ochotný vždy poradiť, či pomôcť," povedal Ruttkay.

Priblížil, že od konca 50. až do 80. rokov 20. storočia viedla archeologické výskumy na Bratislavskom hrade. Okrem iného tam odkryla aj základy jedinečnej veľkomoravskej baziliky z 9. storočia. Neskôr realizovala napríklad komplexný archeologický výskum Dómu sv. Martina v Bratislave.

"Počas svojho pôsobenia na Univerzite Komenského vychovala celú generáciu slovenských i zahraničných archeológov. Počas celej svojej kariéry sa aktívne angažovala v boji za ochranu pamiatok. Jej početné vedecké publikácie sú trvalým prínosom pre poznanie stredoeurópskeho stredoveku a našich najstarších národných dejín," zhrnul Ruttkay. Slovenská archeológia prišla podľa jeho slov o jednu zo svojich kľúčových osobností.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články