Nedeľa, 11. apríl 2021. Meniny má Július, zajtra Estera.

VIDEO Hlasisti si prešli prvým oficiálnym snemom: Toto je odteraz nové vedenie pellegriniovcov!

Peter Pellegrini ako novozvolený predseda Hlasu-SD
Peter Pellegrini ako novozvolený predseda Hlasu-SD
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
28.11.2020 14:00

BRATISLAVA - Predsedom mimoparlamentnej strany Hlas-SD sa podľa očakávaní stal expremiér a poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini. Rozhodli o tom delegáti na sobotnom ustanovujúcom sneme strany. Hlasisti privítali novinárov navyše v nových priestoroch sídla strany v Starom meste v Bratislave.


Podpredsedníctva pripadlo Sakovej, Tomášovi a Rašimu

Podpredsedami sa stali poslanci Denisa Saková, Richard Raši a Erik Tomáš. Výsledky snemu oznámili predstavitelia strany na tlačovej konferencii. Zvyšok predsedníctva povedie tzv. Pelleho jedenástka. Zasadnutie snemu sa pre pandémiu nového koronavírusu konalo cez telekonferenčné hovory. Slávnostný snem strany by sa mohol podľa Pellegriniho konať v marci 2021.

V kontexte predsedníctva je nutné dodať, že na post predsedu kandidoval výhradne expremiér Peter Pellegrini. Členov predsedníctva bude podľa neho 20, medzi nimi šesť podpredsedov, generálny manažér, ktorým sa stane Matúš Šutaj Eštok, a priamo zvolení členovia predsedníctva. Saková, Raši a Tomáš sa v sobotu stali podpredsedami na návrh Pellegriniho.

VIDEO Hlasisti si prešli
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

„Ide predovšetkým o technický snem, aby sme mohli splniť všetky náležitosti, ktoré nám ustanovuje zákon. Po zvolení štatutára a ďalších straníckych orgánov môže začať strana prijímať členov, budovať regionálne štruktúry i prijímať a následne zverejňovať príspevky na svoje fungovanie,“  povedal už nový, zvolený generálny manažér strany Matúš Šutaj Eštok.

Ďalší snem na jar

Členmi predsedníctva sa stali ďalší poslanci parlamentu. Na jarnom sneme si chcú zvoliť zvyšných troch podpredsedov a členov predsedníctva. Šéfov okresných organizácií by si mali podľa neho vyberať ľudia z regiónov. Pellegrini dodal, že sa nebude v čele strany barikádovať cez stanovy.

VIDEO Hlasisti si prešli
Zdroj: TASR

Chcú transparentnosť

Hlas-SD bude podľa Pellegriniho pôsobiť maximálne transparentne. Dodal, že strana nie je financovaná žiadnym oligarchom ani tučným sponzorom. Od budúceho týždňa chce strana na webe zverejňovať všetkých sponzorov nad 1000 eur. "Každý bude môcť sledovať, z čoho prichádzajú príjmy strany," skonštatoval Pellegrini, ktorý verí, že sa im podarí osloviť rôznych ľudí na podporu.

Predsedníctvo strany má zasadnúť budúci týždeň, kde sa prihlási k aktivitám, ktoré budú viesť k zberu podpisov na vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia. Pellegrini si myslí, že referendum nemá patriť jednej politickej strane, strany môžu podľa neho na petícii len participovať.

VIDEO Hlasisti si prešli
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Teraz sa idú sústrediť na referendum

"V prípade, že padne rozhodnutie na politickej úrovni, že sa pôjde do aktivít, strana Hlas-SD po zjednotení otázok poskytne všetky svoje kapacity, prostriedky, aby pomohla vyzbierať podpisy na to, aby mohlo byť vyhlásené referendum," povedal šéf strany. Témou referenda by mohli byť podľa neho aj otázky o očkovaní. V petičnom výbore by podľa neho mohli byť aj ľudia z rôznych organizácií, spomenul napríklad odborárov či Jednotu dôchodcov Slovenska.

Pellegrini oznámil založenie nového politického subjektu v júni po tom, ako spolu s desiatimi poslancami odišiel zo Smeru-SD. Ministerstvo vnútra zaregistrovalo stranu 11. septembra tohto roka.


Galéria

Peter Pellegrini ako novozvolený Peter Pellegrini ako novozvolený

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
ZDROJ: TASR
VIDEO: Facebook/Hlas-SD

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články