Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Slovákom volajú podvodníci: Polícia opísala ich prešpekulované praktiky, TAKTO vám vniknú do internetbankingu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
03.11.2020 19:00

BRATISLAVA – Slovákom volajú falošné čísla. Na podvodné telefonáty, najmä s predvoľbami +421, +44 a +34, upozornila polícia, ktorá približuje, ako vás páchatelia môžu obrať o tisíce eur. Z prefíkaného postupu podvodníkov budete prekvapení.


Ochrancovia zákona varujú, že páchateľ z rôznych telefónnych čísel, najmä s predvoľbami +421, +44, +34, kontaktuje Slovákov na mobilné čísla, ale aj klasické pevné linky. „Predstaví sa ako pracovník podpory spoločnosti Microsoft za účelom poskytnutia technickej podpory a to z dôvodov, že napríklad v zariadení (počítač, mobil) volanej osoby sa nachádzajú škodlivé súbory, do ich internetbankingu sa snažia dostať hackeri, kvôli oprave systémových chýb alebo inštalácii nových aplikácií do zariadenia volanej osoby,“ uviedla polícia. „Následne páchateľ navedie volanú osobu, aby si stiahla softvérový program, ktorý páchateľovi poskytne vzdialený prístup do zariadenia volanej osoby,“ vysvetlili muži zákona.

Vzdialený prístup do zariadenia podvodník využije na zablokovanie obsahu počítača, získanie súborov s osobnými alebo prihlasovacími údajmi do používateľských a bankových účtov, získanie prístupu do používateľských a bankových účtov prostredníctvom hesiel uložených v internetových prehliadačoch (napr. Chrome, Mozilla, Opera a iné). „Páchateľmi najčastejšie využívaný softvérový program pre zabezpečenie vzdialeného prístupu do zariadenia volanej osoby je softvérový program Teamviewer, ktorý je voľne dostupný. Iné voľne dostupné softvérové programy, ktoré páchatelia využívajú, sú napr. Zoho Connect, LogMeIn, Anydesk,“ vymenovali policajti s tým, že jedna z funkcií týchto softvérových programov páchateľovi umožňuje začierniť, resp. vypnúť obrazovku volanej osoby. Volajúci však nevidí, aké úkony páchateľ vykonáva v jeho zariadení.

Nalákajú vás, aby ste sa prihlásili do internetbankingu

Páchatelia podľa polície potom prehliadajú súbory v zariadení a snažia sa nájsť relevantné údaje, ktoré by im umožnili získať prístup do internetbankingu volanej osoby. „V prípade, že nezistia také údaje, navedú volanú osobu, aby zaplatila za služby technickej podpory alebo uvedú, že im bude nainštalovaný potrebný antivírusový program, za ktorý je potrebné zaplatiť prostredníctvom internetbankingu,“ informovali zástupcovia zákona.

Slovákom volajú podvodníci: Polícia
Zdroj: Getty Images

Následne sa podvedená osoba sama prihlási do internetového bankovníctva, čo páchateľ so vzdialeným prístupom do jej zariadenia využije - prevedie finančné prostriedky alebo len odchytí prihlasovacie údaje osoby a finančné prostriedky prevedie v nasledujúcich dňoch. „V prípade, že volaná osoba nepostupuje podľa pokynov páchateľa, páchateľ zneprístupní obsah zariadenia volanej osoby a následné žiada zaplatiť za jeho sprístupnenie,“ spresnila polícia. „Telefonáty sú vedené v anglickom jazyku a páchatelia zneužívajú osobné údaje zamestnancov spoločnosti Microsoft, ktoré sú buď voľne dostupné v sieti internet, alebo majú vytvorené falošné webstránky technickej podpory, kde si volaná osoba môže tieto údaje overiť, pričom sú tieto údaje falošné,“ dodali muži zákona.

Existuje aj ďalší spôsob podvodu

Polícia má vedomosť aj o moduse operandi, kedy sú tieto falošné webstránky využívané spôsobom, že páchatelia si zaplatia GoogleAds. „Následne, keď má občan reálny problém so svojím zariadením, si prostredníctvom prehliadača v sieti internet vyhľadá technickú podporu spoločnosti a medzi výsledkami sa mu na základe zaplatenej GoogleAds reklamy zobrazia falošné webstránky technickej podpory. Následne občan sám kontaktuje páchateľa,“ opísali policajti.

Preventívne rady polície

Technické podpory spoločností podľa polície nikdy nekontaktujú svojich zákazníkov ako prvé. „Preto v prípade, že občan pred prijatím hovoru nekontaktoval spoločnosť a neočakáva hovor, ide s vysokou pravdepodobnosťou o podvod, najmä ak technik hovorí cudzím jazykom,“ uviedli ochrancovia zákona. Spoločnosti podľa nich nikdy nežiadajú čísla bankových účtov alebo bankomatových kariet. „Taktiež občanom odporúčame, aby vo svojich zariadenia nemali uložené alebo odfotené citlivé osobné údaje, ktoré páchatelia následne zneužívajú na páchanie inej trestnej činnosti,“ uzavreli.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články