Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

Disciplinárka vytýčila ďalší termín: Dobroslav Trnka sa opäť postaví pred komisiu

Dobroslav Trnka
Dobroslav Trnka
Zdroj: TASR – Jakub Kotian
07.10.2020 08:34

BRATISLAVA - Disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry (GP) SR vytýčila na október ďalší termín konania s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.


Ako vyplýva z činností komisií, ústne zasadnutie s Trnkom je naplánované pred 3. disciplinárnou komisiou na 19. októbra v budove GP SR. Naposledy sa konanie 4. septembra nekonalo. Trnka sa predtým prostredníctvom svojej obhajkyne ospravedlnil zo zdravotných dôvodov.

Konanie s Trnkom pôvodne odročila koncom júna disciplinárna komisia na neurčito z dôvodu, že sa čakalo na stanovisko Etickej komisie prokuratúry. Tá začiatkom júla zasadla a konštatovala, že Trnka sa dopustil porušenia pravidiel prokurátorskej etiky porušením dôveryhodnosti a dôstojnosti prokurátora, ktoré upravuje ich etický kódex. Trnka tak mal urobiť, keď poskytol minulý rok rozhovor televízii Markíza. Týkal sa zverejnenia nahrávky s Marianom Kočnerom, počas ktorej mu obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka vyčítal, že mal vydierať akcionára Penty Jaroslava Haščáka s nahrávkou kauzy Gorila. Ďalším dôvodom stíhania je časť rozhovoru pre televíziu, v ktorej Trnka hovoril o prepustení Jozefa Majského z väzby v roku 2004.

Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár vlani v októbri Trnkovi dočasne pozastavil výkon funkcie, keďže bol naňho podaný disciplinárny návrh za spomínané dva skutky. Trnka je okrem toho obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, keďže neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku z kauzy Gorila.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články